Stavíte dům nebo využíváte komplexní služby stavební firmy? V obou případech se vám budou hodit stavební tipy, díky kterým ušetříte a prodloužíte svému bydlení životnost. Inspirujte se radami, které jsou ověřené a v některých případech by vás možná ani nenapadly.
1) Úspora při koupi materiálu
Při stavbě domu svépomocí, ale také při následném zařizování zahrady nebo okolí domu budete potřebovat materiál. Snažte vždy srovnávat poměr ceny a kvality materiálu nebo využijte služby stavební firmy a velkoobchodní ceny, díky čemuž můžete výrazně ušetřit.
2) Nebojte se atypických pozemků
Našli jste atypický pozemek, který je právě kvůli jeho dispozici levnější a přemýšlíte, jak by na tomto místě vypadal váš vysněný dům? Nechte si zpracovat projektovou dokumentaci a věřte, že i na tom nejsložitějším pozemku se dá postavit nízkoenergetický bungalov nebo patrový dům pro celou rodinu.
3) Využijte malý prostor
Pokud máte malý pozemek a chcete vlastní bydlení, nebojte se návrhu atypického domu. Využijte možnost individuálního návrhu domu, který zohlední velikost konkrétního pozemku a budete překvapeni, jak se dá daný prostor efektivně využít.
4) Krb v domě
Většina stavebníků řeší krb v domě už při samotném projektování. Pokud si myslíte, že je krb velkou položkou rozpočtu a myslíte si, že není možné jej postavit později, opak je pravdou. Nechte si od stavební firmy připravit komín a zajímejte se například o krbovou stavebnici, kterou si můžete pořídit později.
5) Okapové chodníčky
Věděli jste, proč mají lidé kolem svých domů pásy kamenů? Jedná se o okapové chodníčky, které slouží k tomu, aby se dům nepromáčel od deště a výrazně se prodloužila jeho životnost. Zeptejte se stavební firmy na možnost realizace.
6) Bazén nebo vlastní biotop
Přemýšlíte, že byste na své zahradě chtěli místo pro koupání? Nechte si zpracovat plán na vlastní biotop, který do zahrady zapadne víc než bazén. Navíc s biotopem budete mít mnohem méně práce a líp zapadne do okolní krajiny.
7) Střecha bez mechu
Vyhněte se mechu a nepříjemným lišejníkům na střeše. Natáhněte na střeše měděný drát, který spolu s deštěm veškeré střešní porosty rozpustí a vaše střecha bude stále vypadat jako nová.
8) Správná podlaha do garáže
Vyberte do garáže správnou podlahu tak, abyste po čase na obyčejném betonu neviděli vytlačené místa od auta. Obzvlášť, pokud chcete auto parkovat celoročně a jsou období, kdy nejezdíte denně. Požádejte svou stavební firmu, aby vám do garáže naplánovala podlahu, kde je součástí pěnosklo.
Stavba domečku zahrnuje spoustu starostí, otázek a odpovědí a investované energie, nejen fyzické, ale i psychické. Nejvíce ale záleží na informacích, které máte. Čím jasnější představu o vašem vysněném obydlí budete mít, tím méně nedostatků pak v každodenním životě budete objevovat a budete si užívat každý den s radostí a vděčností, za domov vašich snů.