Orgány samosprávy, podnikatelé i stát se postavili v boji proti spejerům, oporu mají v legislativě. Program „Stop graffiti“ oslovil v posledních letech řadu lidí a do boje se sprejery vytáhli zbraně nejvyššího kalibru. Dle znění platného Trestního zákona §246: „Kdo poškodí cizí věc tím, že ji postříká, pomaluje, popíše barvou nebo jinou látkou, bude potrestán odnětím svobody až na 1 rok.“
Zde však tresty nekončí. Za „malování“ na stěny a fasády budov může sprejer dostat až 10 let vězení. Zbývá po něm jen odstraňování graffiti a čištění následků jeho činnosti.
Boj se sprejery a graffiti je na dlouhé lokty
„Graffiti se zdá být nevinnou zábavou mladých lidí. Pokud máte povolení a jsou jasně určená pravidla, je vše v pořádku. Problém nastává v okamžiku, kdy sprejeři zničí fasádu domů, historických památek nebo jiných stavitelských pozoruhodností,“ říká Petr Lipka ze společnosti A Servis Lipka, s.r.o. zabývající se odstraňováním graffiti.
Odstranění graffiti Praha z fasády domu nebo budovy se nemusí podařit na 100%. Stěny a fasády budov, které nebyly ošetřeny antigraffitovou ochranou, mohou zůstat trvale poškozeny.
„Graffiti může na fasádě domu zanechat jemný stín, který se musí ošetřit a opravit. Účinnost čištění „malůvky“ na stěně bez antigraffitové vrstvy se pohybuje mezi 60%-90%. Navíc barva může poškodit vnitřní strukturu materiálu stěn a budov a sprejer má zaděláno na jeden rok až deset let ve vězení, informuje Lipka.
Čištění graffiti Praha je prováděno hloubkově
Posprejování budov může narušit hluboké vrstvy fasád a zdí. Fasáda poškozená graffiti ztratí barevný odstín, vytvoří se trhliny a dokonce může dojít k odloupnutí omítky.
„Budovy zasáhnuté sprejery se musí očistit a opravit do hloubky silikátovým tmelem. Majitelé budov v místech se zvýšeným výskytem pouličního „umění“ by měli být obezřetní a předcházet poškození antigraffitovou ochranou. Čištění a odstraňování graffiti se dá provádět opakovaně bez poškození zdi,“ informuje Lipka o možnostech ochrany před sprejery.