Podzimní plískanice i zimní nachlazení už jsou dávno minulostí. První jarní paprsky nám pozvolna prohřívají celé tělo a probouzí nejen přírodu, ale i nám vlévají tolik potřebnou energii do žil. Sluníčko je symbol léta a dovolené, volna a odpočinku. K teplu myšlenky na nachlazení a nemoc nepatří. Realita je však často jiná. Po dlouhé zimě je tělo oslabené, a přidají-li se k tomu velké výkyvy teplot, neštěstí je hotové. Ranní a noční teploty zdaleka nedosahují parných hiců v poledne. Jak se obléci? Lehko se zpotíme, ale jakmile se svlečeme, vlahý větřík mnohdy přinese spolu s osvěžením i nepříjemné nachlazení. Každý dobře víme, že v létě se stoná hodně špatně. Když už taková situace nastane, hledáme pomoc, kde se dá. Někdo nedá dopustit na staré babské rady, jiný dává přednost osvědčeným medikamentům z lékárny. Ať tak nebo tak, ucpaný nos je nepříjemný a suchý dávivý kašel jakbysmet.

 

Rady našich babiček

Léčená rýma trvá sedm dní, neléčená týden, praví české úsloví. To však nemusí být pravdou. Na ucpaný nos zázračně platí aromaterapie. Inhalace slané vody, popřípadě silného odvaru heřmánku nebo máty je jedinečná. Po několika minutách nad horkou nádobou s hlavou pod ručníkem může postižený opět volně dýchat. Aromaterapie nezatěžuje organismus, proto je vhodná i pro malé děti. Zkuste nakapat pár kapek vhodného éterického oleje do aromalampy, provoníte si celý byt a nemocnému ulevíte od potíží. Stejný postup je doporučován i při kašli, kde se jako osvědčený prostředek bere aroma břízy, jitrocele nebo podbělu. Teplý čaj s citrónem a medem zabere vždycky.

 

V apatyce nakoupíš

Potřebujeme-li vskutku účinné léky, kdy sázíme na jistotu a rychlost uzdravení, nejlépe nám poradí v lékárně. Současná nabídka přípravků pro léčbu kašle a nachlazení je velmi bohatá. Od škrábání v krku uleví pastilky na cucání a základními léky na kašel jsou sirupy podle druhu potíží – na vlhký nebo suchý kašel, které usnadňují vykašlávání a ulevují dýchacím cestám. Na bolest kloubů, svalů a hlavy, na horečku a ucpaný nos vyzkoušejte instantní horký nápoj. Je škoda každého pěkného dne, kdy si nemůžeme užívat radosti z nastávajícího léta. Čeká nás nejkrásnější období roku, nesmíme si ho nechat otrávit nečekaným nachlazením.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno