Spánek je nepostradatelnou součástí života, to víme. Zaměřme se tentokrát na to, kolik jej potřebují děti, aby se zdravě vyvíjely. Jinou potřebu bude mít novorozenec, batole i teenager. Mají-li děti spánku nedostatek, objevují se u nich problémy s udržením pozornosti, chováním, učením, emoční inteligencí, ale i duševním a fyzickým zdravím. Zjistěte, jak je na tom vaše ratolest.

Skupina 13 odborníků z Americké akademie spánku vypracovala doporučení týkající se optimální délky spánku u dětí od 0 -18 let tak, aby podporoval jejich zdravý vývoj. Samozřejmě počítají s tím, že spánek každého z nás, i dětí, je ovlivněn mnoha faktory, genetickými, zdravotními i vnějším okolím. Takže se jimi nemůžeme dogmaticky řídit a ukládat děti do postele podle tabulky. Každé dítě je jedinečné a problém se spánkem, který by vyžadoval rázné řešení, nastává např. až v okamžiku, kdy u svého dítěte vypozorujete nějakou spánkovou poruchu.

 

Kolik hodin denně by tedy měly děti trávit spánkem?

·        Novorozenci a kojenci do 4 měsíců

Čerstvě narozená miminka prospí dvě třetiny dne. Co 2 – 4 hodiny se budí vlivem hladu nebo nepohodlí a jakmile mu potřeby uspokojíte, chvíli se s ním pomazlíte, tak opět usne. V následujících týdnech se spánek moc nezkrátí, začne se ale více přizpůsobovat režimu noc/den. Nejdelší spánkový interval začne probíhat v noci a přes den si dítě 3x krátce zdřímne. Až do 4 měsíce věku je ideální prospat 14 – 17 hodin denně.

 

·        Kojenci od 4 – 12 měsíců

Zhruba do jednoho roku by mělo dítě přes den naspat optimálně 12 – 16 hodin. Určitě to ještě nezvládne najednou. Přibližně v půl roce přestane potřebovat 3 denní spánky a vystačí si s jedním dopoledním a jedním odpoledním zdřímnutím. Toto období provází rychlý psychomotorický vývoj, takže je spánek, doba, kdy tělíčko zpracovává všechny nabyté dovednosti, extrémně důležitý.

 

·        Batolata 1 – 2 roky

V průběhu druhého roku života potřebují děti 11 – 14 hodin spánku denně. Kolem 1,5 roku začne dětem stačit jedno odpolední zdřímnutí po obědě a zbytek prostí v průběhu noci. Denní program dokáže dost unavit, proto malé děti často chodí brzy spát, mezi 19. – 21. hodinou. Počítejte tedy s tím, že budou i brzy vstávat, mezi 6. – 8. hodinou.

 

·        Předškoláci 3 – 5 let

Děti v předškolním věku byste měli denně ukládat na 10 – 13 hodin. Je už ale velmi individuální, zda to celé prospí najednou, v noci, nebo si to ještě proloží dopoledním zdřímnutím. Jestli to dítě nepotřebuje, rozhodně jej nenuťte spát ve školce.

 

·        Školáci 6 – 12 let

Školáka už do postele dostanete pouze na noc. Ideálně by měl prospat 9 – 12 hodin. Odborníci na spánek tvrdí, že čím déle školák spí, tím se zvládá lépe soustředit, učit a bývá chytřejší. Takže se snažte dítě ukládat večer co nejdříve. Navíc pokud bude vaše dítě dostatečně vyspané, nebudete bojovat s ranním vstáváním.

 

·        Teenageři 13 – 18 let

Dospívající děti už potřebují spánku podobně jako dospělí, tedy 8 – 10 hodin. Ačkoliv už mají v tomto věku svou hlavu a nenechají si do ničeho moc mluvit, přesvědčte je o tom, že je spánek důležitý. Nejenže budou mít menší sklony k nemocem jako obezita nebo diabetes, nebudou trpět depresemi a rozhodně se jim vyhne i inklinace k sebepoškozování.

 

Připravte dětem ideální podmínky

Ať už máte doma novorozence nebo puberťáka, měli by mít doma ke spánku připravené ideální místo a dodržovat rituály a zdravý spánkový režim. Ten neporušujte ani o víkendu.

U miminek a malých dětí se řiďte několika jednoduchými radami:

  • miminko oblečte lehce, podle ročního období,
  • přikryjte ho lehkou přikrývkou nebo zapněte do spacího vaku,
  • uložte ho na rovnou prodyšnou matraci,
  • minimálně do 1 roku mu nedávejte polštář,
  • ukládejte ho vždy na záda a
  • teplotu v místnosti udržujte přibližně na 18 °C.

Jakmile dítě přesunete do vlastního pokojíčku, ohlídejte, aby mělo před spaním dobře vyvětráno a aby mělo v posteli kvalitní prodyšnou matraci a lůžkoviny ideálně z přírodních materiálů. Jednou za čas ho potěšte novým povlečením s oblíbeným pohádkovým hrdinou. A jednou za pár let se pusťte do malování a přestavby nábytku. Jak dítě roste, mění se mu vkus a potřeby a 15 letého puberťáka s nábytkem vhodným pro batolata jistě neoslníte J

1 komentář

  1. Já si teda myslím že naše děti potřebují denně naspat minimálně 5-11 hodin. Někdy mně totiž přijde že mají strašně moc energie a to ani nezačne ráno,jindy by spaly až do oběda. A to je také důvod proč jsme si dali všude po baráku zábrany. Sehnali jsme je zde a nemáme tak strach o to, že by se jim třeba v noci něco stalo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno