V České republice se pozvolna rozmáhá vtipná sportovní aktivita. Jde o takzvaný lamatrekking, který nabývá na popularitě právě díky těmto moudrým a přátelským zvířatům. A kdo jiný by vám měl tento sport představit než jedni z největších fanoušků lam, společnost LAMA energy?

Lamatrekking je způsob pěší turistiky vhodný pro děti, dospělé i seniory. Lamy, velice společenská, inteligentní a také zvědavá zvířata, se při procházkách přírodou stávají společníkem a průvodcem v terénu. Člověka nenesou, jdou s ním bok po boku a jejich společnost dává běžné pěší turistice nový rozměr.

Nejpopulárnější farmou v Čechách, která lamatrekking nabízí, je Lamafarma v Bernarticích na Klatovsku, zasvěceným známá spíše jako Lamadorádo. Rozlehlé pastviny v okolí statku v současnosti spásá již poměrně početné lamí stádo. Kromě toho, že se lamy svým majitelům starají o perfektní sestřih trávníku široko daleko, jsou také zdrojem vysoce kvalitní vlny. Tu farmáři ručně zpracovávají tradičními postupy. K propagaci neobvyklého chovu se majitelé rozhodli plně vytěžit lamí potenciál. Pokud by lamy zůstaly jen „sekačkou“ na trávu a zdrojem vlny na hřejivý svetr, skoro nic by farmu nelišilo od běžných ovčích salaší. A tady přichází na scénu lamatrekking – propojení přirozených schopností lam pohybovat se v terénu a zdolávat dlouhé túry levou zadní. Na výběr je mezi hodinovou a dvouhodinovou trasou, navíc v Bernarticích mají dostatek cvičených lam pro celou vaši rodinu i partu kamarádů naráz!

Pokud by se vám lamatrekking zalíbil nebo byste jednoduše propadli kouzlu velkých modrých lamích kukadel, existuje možnost si jednu nebo více lam z Lamadoráda zakoupit. Farma poskytuje školení o péči a výcviku a provozuje i obchůdek, kde seženete všechny nezbytné propriety k chovu svého nového čtyřnohého miláčka. Majitelé prodávají výhradně mladé lamy z vlastního odchovu, které jsou již zvyklé na ohlávku a chůzi na vodítku. Jedná se o investici, která vám otevře cestu k dlouhodobému přátelství – lamy se dožívají skoro dvaceti let.

Máte-li to na Šumavu trochu z ruky, můžete si zajet do druhého českého lamího chovu, který se nachází v Malé Veleni na Děčínsku. Na místní farmě naleznete velké množství zvířat, a to zdaleka nejen lam. Bok po boku tu s nimi žijí ještě zakrslé kozy holandského typu a miniaturní oslíci, jejichž majitelé si dávají hodně záležet na výborném zdraví všech svých zvířat. Doporučujeme navštívit webové stránky farmy, na kterých naleznete množství obecných informací o chovaných druzích a chovatelských tipů pro začátečníky i pokročilé. Na farmě v Malé Veleni nyní lamatrekking neprovozují, protože se jejich stádo letos rozrostlo hned o několik mláďat a samice jsou tak vytíženy péčí o své potomky. To se snad změní za pár týdnů, kdy by měl být lamatrekking opět možný.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno