Ucpaný odpad je občas tématem v každé domácnosti, je to přirozené a není potřeba z toho být rozhozený. Přesto je ale dobré všemi možnými způsoby tomuhle problému předcházet. Mnozí z nás totiž špunt v odpadu řeší až v momentu, kdy je to opravdu akutní a na scénu musí nastoupit profesionálové. Jistě moc dobře všichni víme, že i taková zdánlivá banalita nám dokáže pěkně zavařit.
Jak poznám ucpaný odpad?
Nejprve většinou zaznamenáme jen pomalejší odtékání, které se nám často nechce řešit. Později se zpravidla přidá nepříjemný hnilobný zápach a v poslední fázi zjistíme, že dřez, vana či umyvadlo přestanou odtékat úplně. Pak už je opravdu nezbytné najít rychlé řešení, jak vyčistit odpad efektivně. Pokud chcete předejít těmto akutním situacím, všímejte si prvních náznaků a už při mírně zhoršeném odtoku odpad raději preventivně vyčistěte. V tuhle chvíli totiž většinou ještě stačí jednoduché babské rady, tedy jedlá soda, horká voda nebo ocet.
Rychlá pomoc
Pokud už s babskými radami a přípravky, které máme běžně doma, nevystačíme. Můžeme zkusit ještě přípravky na bázi kyseliny sírové, které dokážou vyčistit jak odpady u kuchyňských dřezů, tak i v koupelně. Manipulace s těmito chemikáliemi by měla být velmi opatrná a vždy s kvalitními ochrannými pomůckami. Bílý prášek se většinou zalévá horkou vodou, efekt je rychlý a okamžitý. Občas jsou znečištění tak rozsáhlá, že pomůže pouze zkušený instalatér a odborný zásah.
Prevence je nejdůležitější
Vesměs existují tři důvody, proč se odpad ucpává. V případě, že se vám jich podaří vyvarovat, výrazně snížíte riziko problémů ve vaší domácnosti. Nejpalčivějším a nejčastějším důvodem je vhazování zbytků jídel a mastnoty do kuchyňské výlevky. Nejhorší jsou velké kusy potravin a různé oleje po smažení či jakékoliv mastné a lepkavé tuky. Ty se usazují na profilech potrubí a ucpání může být opravdu fatální.
Stejně tak v koupelně bychom měli přemýšlet, co vhazujeme do odpadů či záchodové místy. Oholené vousy a ostříhané vlasy do výlevky rozhodně nepatří, stejně jako do toaletní mísy nepatří vlhčené ubrousky či jiné hygienické potřeby. Pozor si dejte i při vylévání špinavé vody z úklidu do vany. Posledním, ale častým problémem jsou usazeniny vodního kamene, kterým se nedá tak efektivně předcházet. Pokud hledáte tipy, jak odstranit vodní kámen, zkuste sáhnout po kyselině citrónové a horké vodě či speciálních čistících prostředcích. Pravidelná péče o váš odpad je vizitkou vaší domácnosti a cestou, jak zabránit úplnému ucpání, které může být hodně nepříjemné.