V kontextu aktuálních událostí souvisejících se zvyšováním cen energií a válečným konfliktem na Ukrajině začíná uvažovat o soběstačném a do značné míry nezávislém domově stále více lidí. Ale co když se nespokojíte s „obyčejným“ pasivní stavbou, která si s vlastními zdroji přeci jen nevystačí? Zhmotněním snu o absolutní svobodě je tzv. off grid bydlení neboli ostrovní dům.
Návrat zpět se nekoná, prim hrají moderní technologie
Ostrovní domy jdou v otázce soběstačnosti a nezávislosti tak daleko, jak je to jen možné. Stojí na samotném vrcholku pyramidy energeticky nenáročných typů bydlení, a přestože jsou v Česku spíše raritou, zájem o ně rok od roku stoupá.
Termín „off grid“ bychom mohli volně přeložit jako „bez připojení“. V souvislosti s bydlením pak znamená „bez připojení k inženýrským sítím“, což může u některých lidí vyvolávat dojem, že jde o zpátečnický a zastaralý způsob života. Jenomže paradoxně je to úplně naopak – ostrovní domy obvykle využívají ta nejmodernější zařízení, jaká jsou v oblasti vytápění a dalších aspektech provozu k mání. Většinou jde o fotovoltaické systémy, velkokapacitní akumulátory a nejrůznější obnovitelné zdroje. Voda bývá zajištěna z přírodních zdrojů.
Stojí více, ale nakonec je levnější
Cena stavby ostrovního domu, jehož součástí bývá např. tepelné čerpadlo, solární panely, čistička odpadních vod a další systémy, které nepotřebují přístup k inženýrským sítím, se běžně pohybuje zhruba o 20-30 % výše oproti klasickému řešení.
Vstupní investice je sice vyšší, protože projekt vyžaduje vskutku komplexní a velmi pečlivý přístup, ovšem v konečném součtu jsou však soběstačné stavby výhodné, protože si sami obstarají energie i vodu. Stavebníci zároveň mohou ušetřit i na nezasíťovaném pozemku.