Zábava v režii malých dětí dnes bohužel často vypadá tak, že sedí s očima přilepenýma na televizní obrazovce nebo monitor u počítače, případně nedají z ruky chytrý telefon či tablet. Rodiče by měli být schopni nabídnout jim jinou alternativu – tvořivou zábavu, při které si budou jejich ratolesti skutečně hrát a která je nejen pohltí, ale zároveň si jejím prostřednictvím zlepší zručnost a rozvinou kreativitu.
Rozvíjení kreativity v dětském věku je důležité pro zdravý duševní růst každého juniora. V současné době patří tvořivost k nejžádanějším kvalitám na trhu práce, originální lidé se schopností tvůrčího myšlení jsou však oblíbení a vyhledávaní i v osobním životě. Mít někoho takového nablízku je pro okolí vždy velké obohacení.
„Děti s naprostou přirozeností, aniž to vědí, milují umění. Jsou hravé, odvážné a bezprostřední. V Idea Creative věříme, že v každém dítěti je skrytý umělec a jeho talent je třeba podporovat a rozvíjet. Systematické práci s dětmi se věnujeme již několik let. Nejen v rámci pravidelných dětských tvoření či příměstských kreativních táborů, ale i pořádáním tvořivých dílen ve školách, školkách či na rodinných a firemních oslavách,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka kreativní platformy Idea Creative, která provozuje mimo jiné i e-shop s výtvarnými a kreativními pomůckami Koralky-dekorace.cz.
„Pokud chcete z vašeho syna či dcery vychovat nápaditého a podnikavého člověka, pak vězte, že jednoduchý návod na to nenajdete. Čas a energie investované do rozvoje dětí nikdy nepřijdou nazmar a vždy se vyplatí. Tvůrčí osobnosti se vyznačují tím, že stále hledají nová, neotřelá řešení, mají pružné myšlení, jsou vnímavé, spontánní a zvyklé čelit novým situacím ne jako problémům, ale výzvám,“ říká Lenka Pachmanová.
Zvláště malým dětem je třeba dopřát dostatek volného prostoru pro objevování. Absolutní volnost je pochopitelně také na škodu, ale nebuďte přehnaně úzkoprsí a dejte své ratolesti prostor, aby získala s věcmi kolem sebe vlastní, nepřenositelnou zkušenost. Spíše než „hotové“ hračky kupujte ty, se kterými musí dítě ještě aktivně pracovat. Ideálně takové, které podporují společné tvoření s rodiči.
„Pustit potomkovi film nebo ho posadit k počítači je sice jednodušší, z hlediska vývoje myšlení a osobnosti je to však řešení poněkud nešťastné. Právě aktivity jako zpívání, kreslení, tancování, trénink verbálních schopností a kreativní hry vedou k tomu, že se dítě bude odlišovat od jiných, nezapadne a bude mít odvahu přemýšlet a vyjadřovat se jinak,“ říká Pachmanová. Na kreativním blogu Idea Creative najdete spoustu tvořivých návodů a DIY tipů, které zaměstnají nenechavé dětské ruce i jejich zvídavou a tvořivou mysl.