Jalovec chvojka se těšil popularitě už ve středověku. V tehdejší době se totiž používal k tomu, aby odháněl zlé duchy a čarodějnice. Zasadit si jej do zahrady ale můžete i dnes. Přečtěte si, jak na jeho pěstování.
Jalovec chvojka a jeho charakteristika
Jalovce jsou stálezelené jehličnaté stromy nebo keře. Jedním z druhů je přitom jalovec chvojka, který je u nás známý také pod označením chvojka klášterská či klášterní chvojka. Tato dřevina je domovem v horách střední a jižní Evropy. Nenáročné pěstování jalovce je důvodem, proč se těší velké popularitě.
Zpravidla se jedná o rozkladitý, ploše rostoucí a velmi hustý keř nebo malý strom. Má šedohnědou kůru, která se může vybarvovat až do načervenalého odstínu. Na jeho metlovitých větvičkách rostou zelené šupinovité jehlice, které po rozemnutí poměrně pronikavě zapáchají.
Jalovec chvojka se u nás hojně používá jako okrasná dřevina do zahrad a parků. Oblíbený je například jeho kultivar ‘Rockery Gem’, který byl vyšlechtěn v Holandsku a od svého původního druhu se liší především modrozelenou barvou jehlic.
Jak na správné pěstování
Stejně jako většina jalovců je i jalovec chvojka světlomilná dřevina. Vzhledem k tomu vyžaduje slunné stanoviště, případně snese i lehké přistínění. V úplném stínu se mu ale dařit nebude. Bude řídký, nevybarvený a celkově nebude vypadat hezky. Vyhovovat mu bude jakákoliv propustná mírně vlhká půda.
Jeho pěstování je velmi jednoduché. Výhodou je totiž jeho vysoká odolnost a přizpůsobivost. Problém mu nedělá ani městské znečištěné ovzduší a v našich podmínkách je plně mrazuvzdorný.
Kam jej v zahradě zasadit
Jalovec chvojka je vzhledem ke své krásné barvě a nízkým nárokům na pěstování velmi oblíbený. Skvěle se bude vyjímat jako samostatně stojící solitéra i součást skalky. Dobře harmonizuje například s břízami, borovicemi a vřesem. Jelikož skvěle snáší řez, můžete si z něj vytvarovat úchvatnou zahradní bonsaj, která kolemjdoucí zaručeně zaujme na první pohled.
Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz.