Na domácím realitním trhu je poněkud rušno. Rychlý růst cen nemovitostí, horší dostupnost hypoték kvůli regulacím ČNB a dlouhá stavební řízení. Růst cen nemovitostí se zřejmě jen tak nezastaví, a to platí především o bytech v centru velkých měst. Jen v Praze se cena za metr čtvereční v loňském roce zvýšila zhruba o pětinu. Poptávka po novém, vlastním bydlení je vysoká a spousta lidí, kteří uvažují o koupi bytu či domu, přemýšlí, jestli má smysl ještě s nákupem vyčkávat na příznivější okamžik.

 

Zhodnocení úspor v podobě nákupu nemovitosti

„Nechat ležet úspory ladem je podobné jako zakopat své jmění na zahradě. Po pár letech můžete zjistit, že vám značná část mincí zrezivěla a vaše bohatství bylo znehodnoceno. To samé udělá s vašimi úsporami inflace. Za deset let spoření mohou mít ušetřené prostředky i o 50 % nižší hodnotu,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International. Pokud chcete s penězi naložit tak, aby neztratily svou hodnotu ani po čase, a ještě navíc generovaly zisk, vyberte si bezpečný a zároveň výnosný způsob uložení peněz. Investice do nemovitostí jsou odjakživa považovány za konzervativní a nejméně rizikovou investiční variantu.

„Obecně platí, že nejvýhodnější čas pro nákup nemovitosti je vzhledem k očekávanému vývoji na trhu realit právě teď. Byt nebo dům můžete pořídit jako formu spoření na důchod a v produktivním věku ho pronajímat, ale také ho ihned využít pro vlastní potřebu. V budoucnu jej můžete odkázat potomkům a vložit jim tak do života solidní kapitál,“ doplňuje Novotný.

Běžný výnos z pronájmu investičního bytu se pohybuje kolem 3–4 % p. a. „Díky tomu, že umíme vyhledat výjimečné investiční příležitosti a zajistit větší efektivitu pronájmu a správy nemovitostí, dosahujeme výnosů až 7 % p. a. Navíc se investice zhodnocuje časem. To znamená, že ji prodáte zpravidla dráž, než jste ji koupili. Proto celkové průměrné meziroční zhodnocení profesionálně zprostředkovaných a spravovaných nemovitostí dosahuje 9,7 %,“ uzavírá Novotný.

 

Nezávislý expert vám pomůže vyjednat slevu

Na jednání o slevě je třeba důkladně se připravit a mít v rukávu věcné argumenty. Emoce musejí jít stranou. Naopak, příliš projevované emoce jako nadšení nebo nedočkavost nahrávají protistraně, která tak v celé komunikační situaci získá silnou pozici. „Vyjednávání je náročné i proto, že je často nepředvídatelné – nikdy nevíte, s jakými argumenty vyrukuje protistrana. Bez potřebného know-how je pro laika složité ihned vhodně reagovat,“ říká David Novotný z Bohemian Estates International. „Máme k dispozici technické i právní znalce, kteří skutečný stav nemovitost prověří a pomohou najít potenciální slabá místa. V případě zjištěných závad také kupujícímu pomohou připravit cenové odhady, kolik bude stát náprava odhalených vad nebo jaké budou náklady na rekonstrukci,“ doplňuje Novotný.

2 KOMENTÁŘE

  1. Já bych si stejně asi ten byt ani nekupovala. Místo toho bych jako nabízející vyzkoušela P2P půjčky. Podle mě si ten způsob příjmu peněz prostě zamilujete. To je tak skvělé dostávat měsíčně nějaké peníze defacto za nic.. Každý kdo má nějakou kačku z toho bude profitovat a mít lepší náladu.

  2. Mně teda přijde že kdybyste se více zajímali o peníze a finance tak víte, že mnohem lepší je peníze investovat přes krypto směnárnu do nějakých rizikovějších aktiv. Já třeba nakupuji postupně ten bitcoin a ethereum a nemůžu si na nic stěžovat. Je to skvělá příležitost, vážně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno