V lidském těle mají vitamíny své důležité postavení, účastní se mnoha procesů a plní mnoho funkcí. Vitamín C patří mezi ty nejznámější a také nejpotřebnější, v těle se účastní mnoha potřebných procesů.
Pro udržení tělesného zdraví potřebujeme dostatek vitamínu C. Na rozdíl od rostlin a zvířat se u lidí vytratila schopnost si vitamín C syntetizovat z glukózy a musíme ho tak doplňovat pestrou stravou a výživovými doplňky. Céčko je vitamín, který nám pomáhá bránit se bacilům, zvyšuje obranyschopnost organismu a působí také jako antioxidant. Je nezbytný pro tvorbu kolagenových vláken a udržení kolagenu, bez kterého se neobejdou naše svaly, kosti, šlachy, klouby, sliznice, pokožka i vlasy. Odpovídá totiž za jeho pevnost, bez vitamínu C by se vytvářel nestabilní kolagen, zatímco při jeho dostatku dochází k regeneraci pohybového aparátu a zlepšení pružnosti pokožky. S přibývajícím věkem se produkce kolagenu v těle snižuje, vitamín C tak působí proti stárnutí a také pomáhá s rychlejším hojením.
Denně bychom měli přijmout 80 – 100 mg vitamínu C, což se ale ne vždy podaří splnit jen stravou. Nejvhodnější je ovoce a zelenina, je však potřeba myslet na to, že tepelnou úpravou se obsah vitamínů v potravinách snižuje, ideální tak je konzumace čerstvé zeleniny. Nejvyšší obsah vitamínu C, 30x více než mají citrony, má rostlina acerola neboli brazilská třešeň. V našich podmínkách ji ale běžně neseženeme, vhodnější je proto zajistit tělu dostatek vitamínů pomocí doplňků s výtažky této rostliny. Ideální je tělu dodávat vitamíny postupně, během celého dne, například ve dvou dávkách. Dochází pak k lepšímu zpracování a distribuci po celém organismu.
U vitamínu C se nemusíme bát předávkování, je to vitamín rozpustný ve vodě a případné jeho přebytky tělo bez problémů vyloučí.