Jedinečná krása korunovačních klenotů fascinovala panovníky i jejich poddané. Není se čemu divit, protože minimálně v případě svatováclavské koruny jde doslova o umělecké dílo. Promyšlené uspořádání drahokamů mělo za cíl přinášet pozitivní energii a sílu. A i kdyby koruna neměla tuto schopnost, je opravdu krásná na pohled. Díky poměrně nové výstavní expozici si ji můžete také prohlédnout. V článku se dozvíte, kam vyrazit na výstavu.
Klenoty a bohatství v mincích
Svatováclavská koruna je jedním ze symbolů naší země a její historie. Nechal si ji vyrobit Karel IV. ke své korunovaci českým králem. Po obřadu tento skvostný korunovační klenot věnoval svatému Václavu, odtud tedy pochází pojmenování koruny. Na výstavě v Obecním domě v galerii Pražské mincovny na vás sice nečeká originál koruny, ale její věrná replika. Nádherné zpracování s dobrou nápodobou pestře barevných drahokamů vás dostane na první pohled. Nejde ale pouze o vystavení jedné svatováclavské koruny, ale mincovna nabízí expozici plnou uměleckých ražeb ze stříbra a zlata. Prodejní výstava nabízí mince ČNB, které si můžete zakoupit do vlastní sbírky, nebo si je odnést na památku k příležitosti návštěvy hlavního města Prahy.
Koruna s příběhem
Výroba repliky koruny probíhala ručně se snahou zachovat postupy středověkých zlatníků. I přesto, že nebyl použit ušlechtilý kov v podobě 21 až 22 karátového zlata jako u originálu, vypadá výsledek velmi pěkně. Dokonce i vsazené umělé kameny dobře napodobují originál s velkými smaragdy a rubíny, kdy každý z kamenů má svou symboliku a i důvod, proč je na koruně umístěn. Dohromady má totiž koruna tvořit pozitivní a ochrannou energii pro úspěšnou vládu korunovaného panovníka. Pohled i na repliku je tedy skvělým zážitkem, kdy si můžete zkusit představit, jaké by to asi bylo mít takový skvost na hlavě.