Vymyslet uspořádání nábytku v obývacím pokoji je mnohdy velice náročné, protože je nezbytné dbát nejen na estetiku, ale i funkčnost a praktičnost. Pokud tedy chcete využít každou část místnosti, stačí se držet několika základních pravidel.

V podstatě nezáleží na tom, jestli je místnost velká, nebo malá, protože všechno je jen o výběru správného nábytku, potažmo o jeho umístění.

Zvolte jeden dominující prvek

Pokud stále tápete v tom, jak by měl obývací pokoj ve výsledku vypadat, zvolte jeden ústřední bod. Zavěste na stěnu velké umělecké dílo nebo vytvořte vinětu oblíbených předmětů na odkládacím stolku či polici. Jestliže se nemůžete rozhodnout, jak naaranžovat nábytek okolo krbu nebo televizoru, zvolte obojí a televizor namontujte nad krb.

I symetrie je velice důležitá

V okamžiku, kdy začnete přemýšlet nad umístěním jednotlivých prvků, nezapomeňte ponechat prostor pro průchod. Pro symetrické uspořádání umístěte klíčové sedací soupravy poblíž krbu a zvolte dvě pohovky do obýváku, které dáte proti sobě. Odkládací plochy ponechejte na obou stranách pohovky formou malých konferenčních stolků. Křesla spojte do dvojice, abyste vyvážili vizuální váhu pohovky a maximalizovali počet míst k sezení.

Další možností je umístit do středu místnosti pohovku i křesla, která nasměrujete k sobě, abyste podpořili konverzaci. Seskupení nábytku ukotvěte kobercem a velkým konferenčním stolkem. Skříňky umístěte po obvodu místnosti. V zimním období myslete i na sedací nábytek u krbu, což dodá obývacímu pokoji příjemný a útulný pocit.

Když máte malý obývací pokoj

Uspořádání jakéhokoliv nábytku je náročné, ovšem ještě těžší je vybavit malý obývací pokoj. Pohovka by neměla být tak velká, konferenční stolek by neměl zabírat také příliš místa a podobně. Ať už je místnost spíše čtvercového, nebo naopak obdélníkového tvaru, stačí dodržet několik zajímavých a praktických tipů.

V malém obývacím pokoji rozmístěte nábytek kolem určeného ústředního bodu. Středem pozornosti může být televize, krb, okno nebo dekorace na stěně. Nábytek umístěte kolem tohoto prvku iči přímo proti němu, abyste na něj měli dobrý výhled.

Zachování otevřeného prostoru se může zdát jako dobrý způsob, jak alespoň opticky zvětšit malý obývací pokoj, ale opak je pravdou. Vyhněte se této časté chybě, že pohovky a křesla odsunete od vnějších stěn. Shromážděním nábytku ve středu místnosti vytvoříte útulný prostor pro konverzaci.

Věnujte pozornost vizuální hmotnosti nábytku, nejen jeho skutečné velikosti. Nábytek světlých barev nebo kusy s nožičkami působí lehčeji než tmavé nebo krabicové čalouněné kusy. I sedací souprava může být na nožičkách, nemusí nutně sahat až k podlaze.

Spoustu inspirace vám přinese fotogalerie. Podívejte se, jak využít taburet, designovou sedačku a další prvky v obývacím pokoji.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno