Kurkuma u nás bývala známou především jako součást kari koření, které se používalo k ochucení, ale též k obarvení polévek, omáček a pokrmů z drůbeže. V kari samozřejmě zůstala, ale stále častěji ji objevujeme i díky jejímu léčivému potenciálu, či jako pomocníka proti stárnutí. To vše ví o kurkumě již dlouho ajurvéda. Ideálním způsobem užívání kurkumy je ajurvédský nápoj, kterému se říká zlaté mléko.

Zlaté mléko místo ranní kávy i pro lepší spánek. A nejen to

Přestože neobsahuje žádné stimulanty, působí ráno zlaté mléko coby životabudič dodávající energii. Večer je zas ideálním pomocníkem pro usnutí. Kurkuma je též tradičně považována za pomocníka při detoxikaci jater a regulaci hladiny cholesterolu. Ale tato bylina, přesněji kořen rostliny Curcuma longa, tedy kurkumy dlouhé, toho umí mnohem více.

Kurkuma podporuje správné trávení a je i pomocníkem při hubnutí (zlaté mléko hubnutí podporuje a je často součástí redukčních jídelníčků). Prospívá kostem i kloubům. Příznivě ovlivňuje jejich pohyblivost a zabraňuje opotřebení. Je považována za silný antioxidant, takže pokud věříte na negativní účinky volných radikálů v těle a jejich vliv na rozvoj civilizačních chorob, dejte si pravidelně kurkumu, či kurkumu v účinné směsi nazývané zlaté mléko. Kurkuma též čistí pleť a je schopna rovněž zabraňovat vzniku vrásek i tmavých skvrn na obličeji. Určitě bychom ve vyjmenovávaní pozitivních účinků kurkumy mohli jít dál. Zdá se vám toho na jednu rostlinu hodně? Nedivte se. Kurkuma je považována za jednu z nejlepších superpotravin vůbec.

Takže přestože nám aktuální legislativa Evropské unie představuje kurkumu pouze coby prostředek pro normální trávení, normální činnost jater a normální stav kloubů, věřte východní medicíně, té indické, čínské, korejské i vietnamské, pro kterou je kurkuma mnohem více.

Zlaté mléko – jak často pít?

Dospělý člověk by měl denně sníst zhruba čajovou lžičku usušené kurkumy. Často se proto pije v podobě čaje, obvykle kurkumovo-zázvorového. Oblíbenější je však zlaté mléko. Jde o směs silných antioxidantů – kurkumy, zázvoru, skořice a černého pepře. Co dělá v této směsi černý pepř? Především zvyšuje účinnost kurkumy až 1000×. Ale též dává mléku další pozitivní vlastnosti a zajímavou chuť. V bio kvalitě prodává zlaté mléko Woldoshop.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno