Chcete umět profesionálně vést své koučovací rozhovory? V tom případě zbystřete. Máme pro vás 5 praktických pravidel, která se při nich vyplatí dodržovat.
1. Zaměřte se na bezpečné a důvěrné prostředí
Ze všeho nejdříve je potřeba se zaměřit na prostředí, ve kterém bude koučovací rozhovor probíhat. Mělo by být důvěrné a jednotliví účastníci by se v něm zároveň měli cítit bezpečně. Koučovaní totiž ve většině případů nestojí o to, aby je v průběhu rozhovoru kdokoliv vyrušoval nebo sledoval.
2. Koučovaným naslouchejte aktivně a pozorně
Zaměřte se na aktivní naslouchání, při kterém dostává druhá strana ze strany naslouchajícího respekt a zároveň plný prostor pro rozvoj svých myšlenek bez jakékoliv kritiky a soudů. Aby byl koučovací rozhovor úspěšný, je nezbytné, aby koučové byli se svými klienty v komunikačním napojení a plně se soustředili na daný okamžik.
3. Vyhněte se vlastním názorům a hodnocení
Do koučovacích rozhovorů nevkládejte vlastní názory, hodnocení, projekce a rady. Rovněž nespřádejte ve své mysli dohady a hodnocení o daném klientovi nebo klientce a jeho nebo její situaci. Tím totiž většinou rozhovor uvízne v mrtvém bodě.
4. Pokládejte otevřené otázky
Koučovací rozhovor by měl zahrnovat především otevřené otázky. Jedná se o takové otázky, na které není možné odpovědět ano nebo ne. Právě otevřené otázky totiž člověka vedou k hlubšímu přemýšlení a otevírají jej k dalšímu rozhovoru. Uzavřené otázky poté působí přesně opačně.
5. Myslete na rekapitulaci
Aby se všichni účastníci v celé situaci lépe vyznali, je vhodné zařadit do koučovacího rozhovoru průběžnou rekapitulaci. Tu přitom můžete obstarávat jak vy, tak i klient. Zkuste jej průběžně vyzývat k tomu, aby shrnul to, co právě řekl a jestli to chápete správně.
Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.