S technologickým rozvojem a neomezeným přístupem k internetu v mobilních telefonech, vzniklo v nedávné době zajímavé propojení mezi běháním a sociálními sítěmi. Aplikaci, která má možnost měřit počet uběhnutých kilometrů, spálených kalorií a rychlost, má dnes možnost si stáhnout do svého mobilního telefonu téměř každý.

Hlavně díky rozvoji sociálních sítí se teď může každý na Facebooku pochlubit, kolik dnes uběhl kilometrů a jak mu jdou kila dolů. Nejznámější z aplikací pro mobilní telefony, která měří pohyb, Runtastic, má na Facebooku přes milion fanoušků. Kromě běžců využívají tuto aplikaci například i lyžaři a chlubí se zde najetými kilometry na svazích. Mezi sportovci je také oblíbena aplikace Runkeeper, která je stejně jako Runtastic volně ke stažení pro platformy iOS a Android. Obě dvě aplikace umožňují mapovat trasy, sledovat aktuální a průměrné tempo, měřit vzdálenost a porovnávat výsledky s ostatními uživateli online. Runtastic ještě navíc běží i na Windows phone. Intuitivnějším ovládáním pak disponuje Runkeeper.

„Běhat jsem začala na podzim, kdy jsem se chtěla zbavit přebytečných kil,“ chlubí se třicetiletá Andrea z Berouna. Běhá již šestý měsíc a za tu dobu shodila již přes osm kilo. „Zjistila jsem, že je důležité být dobře oblečen, navíc tíhnu ke sportovní módě, neváhala jsem investovat patnáct set korun do kvalitních a hlavně pěkných bot,“ říká s úsměvem. “Abych si mohla měřit statistiky, běhám s mobilem připevněným k rameni. Měřím si tak uběhnuté vzdálenosti a rychlost běhu v aplikaci, kterou jsem si stáhla,“ dodává sympatická tmavovláska.

Mezi další volně dostupné aplikace na trhu patří aplikace MapMyRun nebo Nike+ Running, které jsou ke stažení zdarma a můžete je využívat v operačním systému iOS nebo Android. Pokud se do běhání zapálíte a budete si chtít měřit i dlouhodobější statistiky nebo přenastavit ovládání, můžete si koupit prémiovou verzi aplikace. Takovou možnost nabízí již výše zmíněný Runtastic nebo audiovizuální Endomondo, které Vás obě okolo sta korun.

„Vnímáme, že česká společnost v poslední době inklinuje ke zdravému životnímu stylu. To samozřejmě velmi vítáme a podporujeme,“ říká vývojář jedné z běžeckých aplikací Karel Bláha. Vzestupný trend potvrzují i operátoři, ti se tak v poslední době zaměřují na poskytování dat do telefonů, aby byli sportující vždy on-line. „Snažíme se rozšiřovat nabídku mobilních dat, aby naši klienti nemuseli pokaždé, když hledají informaci k počítači, ale aby měli možnost připojení vždy v jejich mobilním telefonu, třeba i během běhu,“ říká manažerka komunikace a značky LAMA mobile, Veronika Kliská.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno