Většina z nás očekává příchod prosluněných letních měsíců s otevřenou náručí. Nejkrásnější období v roce si okamžitě asociujeme s dovolenou, relaxací u bazénu, pohodovými večery u grilu… ale také s úmornými vedry. Jakmile se do interiéru dostane příliš mnoho teplého vzduchu, přestává v něm být příjemně. Nejčastější chybou je non-stop větrání, jenomže dlouhodobý pobyt ve vydýchané domácnosti také není komfortní. Jak tedy v létě správně větrat?

 

Pěkné počasí svádí k nepřetržitému větrání (nedělejte to!)

Pokud máte ve zvyku nechávat v létě okna dokořán takřka nepřetržitě, nedivte se, že se u vás teplo akumuluje. Stěny do sebe natahují teplý vzduch a ohřívají místnosti i v době, kdy sluníčko nesvítí tak intenzivně.

Jak se s letními pařáky vypořádat? V podstatě se nabízí tři možnosti. Můžete si pořídit klimatizaci nebo stacionární větráky a vzduch průběžně chladit. Takové řešení se na první pohled jeví jako ideální, ale dlouhodobý pobyt v klimatizovaném prostředí není příznivý pro zdraví. Nehledě na fakt, že starší klimatizace bývají hlučné.

Nejpřirozenější výměna vzduchu probíhá okny, ovšem stejně jako v zimě je mnohem lepší tzv. nárazové větrání. Dokořán otevřenými okny lze intenzivně větrat cca 20 minut až půl hodiny, pokud možno průvanem. V době největšího horka by měla okna zůstat zavřená. V případě několikadenní vlny veder je vhodné větrat v noci a brzkých ranních hodinách. Přehřívání bytu v době „tropů“ zabráníte staženými žaluziemi či roletami. Při boji se suchým, těžkým vzduchem vám zase pomohou navlhčené textilie.

 

Řízené větrání umožňuje nepřetržitou výměnu vzduchu se zavřenými okny

Ale nabízí se i jiný způsob. Zdravé prostředí vám pomohou vytvořit větrací jednotky.

Řízené větrání na bázi decentralizovaných umožňuje nepřetržitou výměnu vzduchu i bez otevřených oken. Zařízení lze navíc přizpůsobit pro konkrétní místnosti. Instalace je nenáročná (nejsou nutné rozsáhlé stavební úpravy) a oproti klasickému centrálnímu systému řízeného větrání není zapotřebí montáž rozvodů vzduchu.

O řízeném větrání se dozvíte více na webu českého dodavatele špičkové německé technologie inVENTer na www.inventer.cz. Mimo jiné nabízí také odtahové ventilátory do koupelny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno