Přijde-li na přetřes tradiční čínská medicína, bývá tohle zpravidla jedna z prvních otázek. Podíváme se na to, proč je používání jehliček v tomto odvětví medicíny tak důležité, a co od něj vlastně očekávat.

Nejdříve se podívejme na to, co vlastně tyhle zázračné jehličky umí. Podle TČM vede v lidském těle několik drah, tzv. meridiánů, kterými proudí životodárná energie čchi. Pokud je tento tok někde narušen, přichází ke slovu zdravotní obtíže. A právě tomu se snaží akupunktura předcházet.

Jedno malé píchnutí jehličkou tak může mít na naše zdraví opravdu silně pozitivní vliv. Západní medicína akupunkturu neuznává (může být doplňkem západní léčby např. při léčbě bolesti). Nedokáže totiž prokázat právě onu přítomno čchi. A pozitivní účinky akupunktury? Zjevně jen fyziologické podráždění, které nějakým záhadným způsobem přispívá ke zlepšení zdravotního stavu. To však nic nemění na faktu, že mnoha lidem akupunktura skutečně pomohla. Stačí se podívat na internet nebo se pozeptat ve svém okolí. A mohla by pomoci ještě více potřebným, kdyby se s ní nepojil jeden nepříjemný předsudek.

 

Akupunktura bolí – nebo ne?

Akupunktura může mít pozitivní vliv na celou řadu zdravotních obtíží. Problémy s otěhotněním, akutní i chronická bolest, trávicí obtíže, psychické problémy a další diagnózy se v ordinacích odborníků na TČM objevují velmi často.

Ale všichni pacienti se jako první často ptají na jediné: bude to bolet? A odpověď je naštěstí potěší. Akupunkturní jehličky jsou totiž velmi jemné a pružné, takže jejich aplikaci skoro nepocítíte. Výjimku mohou představovat některé body na dlaních nebo uchu. Pokud by však pro vás šlo o příliš nepříjemný zážitek, můžete se s terapeutem dohodnout na nahrazení tohoto bodu jiným. Nemusíte své obavy tajit – naopak. Je nežádoucí, aby pacient přicházel ke svému terapeutovi se strachem a obavami. TČM je přece o harmonii.

 

Český terapeut je lepší než čínský

Tedy alespoň co se bolestivosti týče. Číňané mají totiž práh bolesti o něco vyšší, takže odborníci přímo odtud se s akupunkturou „tolik nemažou.“ Navíc někdy používají i technikou zvanou ptačí zobání, při níž do aplikovaných jehliček rytmicky poťukávají a pacienti tak často doslova křičí bolestí.

Pro první krůčky v oblasti TČM proto rozhodně doporučujeme kvalitního terapeuta s mnohaletou praxí z naší provenience, (méně se snažit srovnávat kdo je lepší) J jehož přístup je přece jenom o něco citlivější a empatičtější. Bydlíte-li v Praze, určitě vyzkoušejte ordinaci paní Bc. Evy Gembalové, která se klasickou čínskou medicínou zabývá již mnoho let. Zavolejte nebo se objednejte on-line na internetových stránkách www.cinskaterapie.cz třeba ještě dnes!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno