Poslední dobou je pořizování vlastního bydlení čím dál těžší. Ceny nemovitostí se zvyšují a šance na zařízení hypotéky zase klesají. Není to situace nijak veselá. I tak se ale dá sehnat bydlení, které svou cenou odpovídá stavu a kvalitě nemovitosti a přitom se nemusíte zadlužit na sto let dopředu. Majitelé často šponují cenu jenom proto, že to trh umožňuje. Když už si pořídíte dražší bydlení, měli byste vědět, za co platíte. Vrážet finance do starého bytu, který nutně potřebuje rekonstrukci, ale je skoro dražší než úplně nový, pak je něco špatně. Prověřte si vybrané nemovitosti a vyberte takovou, která odpovídá vysokému standardu bydlení. Abyste nový byt mohli nazývat domovem a ne děravou kapsou, kterou vám neustále utíkají úspory.

 

Bydlení mění životní styl a naopak

Abyste opravdu žili, a ne jen přežívali, je dobré vytvořit si útulný a domov, který pro vás bude znamenat víc než jen místo na přespávání. Byt nebo dům by měl odrážet váš styl, životní rytmus a také by měl odpovídat vašim potřebám. Proto není dobré kývnout na první nabídku, jež se zdá být „snesitelná“. Často dáváme přednost ceně před výhodami. Nechceme platit víc, než je nutné, protože jsme naučení, že si zvykneme v podstatě na všechno. Není to špatný přístup? Rozhodně je.

Prodej bytu v Praze je velká věc. Finanční zátěž, která vás bude pronásledovat až 30 let. A zvyk není dobrým argumentem, proč byste takové kroky měli podstupovat. Při rozhodování by měly zaznít všechny dobré důvody. Základním faktorem je výměra a dispozice nemovitosti. Důležitá je lokalita. A nejen proto, že ovlivňuje cenu nemovitosti. Adresa je zásadní hned z několika hledisek. Zvažte dostupnost do práce, škol či školek. Je v blízkosti obchod, kulturní vyžití a lékařská péče?

Jestli máte oblíbenou čtvrť, pak hledejte primárně tam. Nemá smysl stěhovat se na druhý konec Prahy jen proto, že tam najdete levnější byt. Časem zjistíte, že to prostě není takové, jaké jste si představovali. Určitě se zamyslete také nad okolím bytu či domu. Je čisté a bezpečné? Máte v blízkosti dětské hřiště, park nebo běžeckou stezku? Nezapomeňte na své zájmy a činnosti, které máte rádi.

 

Cena versus kvalita

Další hledisko při zvažování koupě nového bytu je určitě kvalita použitých materiálů. Zbytečně vyšponovaná cena by vás měla odradit. Naopak větší investice do odolných a kvalitních materiálů vám zaručí mnoho let bez nutnosti rekonstrukce či koupě čehokoliv nového. Ať už je to dřevo, kov, plast nebo sklo. Zohledněte své potřeby, ať jsou jakékoliv. Jen tak se vám bude žít hezky, pohodlně. Hodně se mluví o nízkoenergetických stavbách či dokonce pasivních, co nejen působí velmi kladně na přírodu a okolí, ale také na vaše zdraví.

Když prozatím nemůžete investovat do vlastního bydlení, ale chcete zakotvit, pak je pro vás dlouhodobý pronájem bytu v Praze ideálním řešením. Ani v tomto případě však nehodnoťte pouze skořápku. Jděte do hloubky. A zkuste si vyčíslit cenu díky všem parametrům a požadavkům. Poznáte tak správnou hodnotu nemovitosti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno