Jen málokdo touží po tom celý život pracovat a mít nakonec jen podřadný důchod. Existují profese, kde se dá vydělat hodně peněz, nicméně jsou i takové, pro které to neplatí. V takovém případě je vhodné si vytvořit do budoucna nějaký vhodný finanční polštář.
Nemusíte se však kvůli tomu kdovíjak dřít. Mnohem efektivnější a zároveň jednodušší je dobře investovat. Vzhledem k velkému množství možností je dobré vybrat něco stabilního. Takto budete mít alespoň nějaké záruky výdělku. V tomto ohledu se dobře osvědčilo třeba zlato.
Nakupujte vždy za vlastní
Půjčovat si peníze na investici je velká hloupost. Chcete-li vydělat na zlatě, měli byste si ho koupit za své. Důvod je velice jednoduchý. I když je zlato velice stabilní komoditou, i tak je kvůli nerozvážnosti možné na něm prodělat.
Když se tak stane, nejenže nebudete mít žádný zisk, ale ještě vám zůstane dluh, což rozhodně není žádná výhra.
Ze stejného důvodu byste k tomuto účelu neměli sahat na peníze, které jsou již určeny k jiným věcem. Pokud máte hluboko do kapsy a nemůžete si aktuálně dovolit investovat, najděte si kratší víkendovou brigádu. Bude vás to sice stát volný čas a nejspíše i dost fyzických i duševních sil, ale pamatujte, že ani Řím nebyl vybudován během jediného dne. Když budete vytrvalí, svého cíle dosáhnete.
Komodita, na kterou je spolehnutí
Žlutý kov je zajímavý nejen pro své vizuální, ale rovněž i fyzikální, respektive chemické vlastnosti. Kdyby se jednalo pouze o hezký kov, rozhodně by dnes zlato nemělo ani zdaleka takovou cenu jakou má.
Nicméně tato surovina disponuje mnoha zajímavými vlastnostmi, díky kterým nachází dnes a denně využití v celé řadě oborů, třeba i v elektroprůmyslu. Tam je zlato poptáváno hlavně pro svou výjimečnou vodivost.
Vzhledem k tomu, že za něj neexistují žádná kvalitativní náhrada, je vcelku jasné, že o tento kov bude ještě hodně dlouho velmi velký zájem. To mimo jiné znamená, že si bude držet pořád relativně stabilní cenu. Proto na něm není snadné vyloženě prodělat kalhoty, avšak ani pořádně vydělat.
Zvolte správné období k nákupu i prodeji a máte vyhráno
Investiční zlato se musí nakoupit v příhodný okamžik a stejně tak existuje i vhodná doba určená k prodeji.
Cena zlata úzce souvisí s celosvětovou ekonomickou situací. Když je vše dobré, je hodnota nízká. Pokud ovšem konjunktura končí a nastává krizové období, dá se snadno vypozorovat, jak jde cena zlata postupně nahoru.
Stačí se řídit tímto jednoduchým pravidlem a měli byste být v suchu. Mějte na paměti, že klíčem k úspěchu je trpělivost. Nesnažte se prodávat při prvním náznaku zvyšování cen, ale počkejte si na dlouhodobější krizi. Pak se hodnota zlata navýší mnohem více.
Koupit mince nebo cihly?
Zlato vhodné pro investory má obvykle formu mincí a cihel. Chcete-li nakupovat ve větším, je lepší sáhnout po slitcích. Jsou totiž v naprosté většině případů daleko dražší a není jich tudíž nutné nakupovat příliš velké množství. Někdy dokonce stačí i jedna cihlička.
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna.
Proto je v České republice na trhu poměrně úzká nabídka zlatých slitků převážně švýcarských rafinérií. O to pestřejší je škála cen, za které můžete identické slitky koupit u různých prodejců. Rozpětí cenových nabídek nejlevnějšího a nejdražšího prodejce přesahuje i 10 procent!
Češi tak platí při nákupu zlatých slitků víc než Němci nebo Rakušané. Nákup investičního zlata se jim může zbytečně prodražit.
Existují pro tak extrémní cenové rozdíly racionální důvody?
„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Říká Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz.
Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto nestačí.