Mnoho odborníků věnujících se biologii nebo lékařské vědě přiznává, že se jich zmocňuje úžas a okouzlení, když sedí nad mikroskopem a zkoumají rostlinné či živočišné tkáně a buňky. Dokonalost fungování těchto mikrosvětů je obdivuhodná, a ačkoliv navenek mohou lidé vypadat všelijak, uvnitř (pod kůží) jsme všichni stejně nádherní. Proč to neplatí také pro vnější vzezření? Proč jsou někteří lidé krásní, zatímco o dalších se to již s takovou jistotou tvrdit nedá? A dokonce jsou i tací, o nichž lze bez uzardění prohlásit, že jsou oškliví. Na vině je jednak genetika, jednak subjektivní vnímání krásy. Čemu se však nevyhne nikdo v širokém spektru mezi krásou a ošklivostí, je proces stárnutí, který se začne viditelně projevovat nejprve vráskami.
Není buňka jako buňka
Ti, kdo pronikli do tajů cytologie, tj. oboru, který studuje buňky, vědí, že počet buněk v jednom lidském těle se dá číselně vyjádřit jako 3, 72 krát deset umocněných na třináctou, což je v konečném výsledku zhruba 5000krát více než počet všech obyvatel světa. Fascinující ale není pouze počet, ale rozmanitost malých buněčných království. Pokud zůstaneme opět jen u lidského těla, různých typů buněk napočítáme kolem dvou set. Jakkoli mají všechny své veledůležité funkce, najdou se mezi nimi některé s poněkud výsadnějším postavením. Jde například o kmenové buňky, jejichž výlučných vlastností se v poslední době začalo využívat v lékařství a kosmetice. Jak název napovídá, jedná se o jakousi bázi, základ, ze kterého vzejde další nadstavba. A opravdu. Tyto buňky oplývají jedinečnou schopností renovovat různé opotřebované nebo poškozené části organismu, lze z nich “vypěstovat” celou řadu tkání, respektive ony samy se na různé typy tkání dokážou proměnit Bohužel nejsou zázračným všelékem, který by platil na všechny diagnózy, jak si někdy naivně pacinti myslí. Avšak už teď mají slibné výsledky při léčbě leukémie a poruch krvetvorby, imunity či metabolismu (transplantací kostní dřeně); úspěšné pokusy jsou zaznamenány také u artrózy nebo inkontinence.
Bez umělých přísad a barviv
S nápadem využít kmenové buňky v estetické medicíně jako nástroj k vyhlazování vrásek se přišlo teprve nedávno. Není to snad proto, že by až nyní odborníkům došlo, že tyto buňky se dokáží přeměnit na nové kožní buňky a dodají tak stárnoucí pokožce svěžest a pružnost. Odborně se tomu říká rejuvenace epidermis. Důvodem je, že úžasných kmenových buněk je v těle jako šafránu a poměrně obtížně se z něho získávají, respektive efektivnější způsoby jejich extrakce teprve vznikají. Navíc užívání těch embryonálních komplikuje lékařská etika a náboženské předpisy. Proto zbývají ty, které se nacházejí v těle dospělých jedinců. Kromě již zmíněné kostní dřeně, která umí zachraňovat životy jsou stále oblíbenější buňky tukové. U klientů navzdory negativním konotacím spojeným s tukem jsou oblíbené, protože se jedná o stoprocentně přírodní produkt. Nejde o nic umělého.
Hudba budoucnosti?
I když při léčbě leukémie jsou kmenové buňky samozřejmým a úspěšným pomocníkem, můžeme říci, že s jejich využíváním v lékařství jsme teprve na začátku. Existují například výzkumy, které naznačují, že by tyto elementy mohly nahradit prsní silikonové silikonové implantáty tak, že by jednoduše namnožily v prsech tukovou tkáň tam, kde se jí nedostává. Někteří odborníci ale varují před uspěchanou aplikací buněk do těla, protože nelze snadno kontrolovat, co se s nimi děje. Použití na obličeji je nicméně bezpečné..
Kdy jste zpozorovali svou první vrásku? Kolik jich musí být, aby vám začaly vadit? Souhlasíte s tím, že mužům vrásky sluší?