V českém jazyce se neustále objevují nová a nová slova. Nad některými už se ani nepozastavujeme, protože jsme je přijali za svá, u jiných matně tušíme, o co se jedná, a o některých pro změnu vůbec nevíme, co znamenají. Jak jste na tom vy – zaskočí vás ty následující?

Vintage

Se slovem vintage se nejčastěji setkáváme ve spojitosti s bydlením. Podobně jako retro styl se inspiruje dobou minulou, svou pozornost soustřeďuje hlavně na 50. a 60. léta minulého století. Na rozdíl od něj ale hodně hledí také na estetickou stránku, potrpí si na úhlednost, útulnost, vnáší do interiéru opravdový pocit domova. Prim hrají přírodní materiály, tlumené barvy, nábytek s patinou. O stylu vintage slýcháme také v souvislosti s módou. Charakterizujeme tak kousky, které spojuje historie, tradice, kvalita, osobitost, luxus. Jde třeba o různé zdobené blůzky s límečkem a volány, o sukně a šaty áčkového střihu nebo o speciální bižuterii.

Downcyklace/upcyklace

Ochrana životního prostředí je velké téma, které se čím dál častěji dostává do centra pozornosti. Hledají se totiž stále nové způsoby, jak naší planetě ulehčit. Aktuální jsou především otázky týkající se třídění a zpracování odpadu. Zatímco pojem recyklace všichni dobře známe, o upcyklaci nebo downcyklaci už slyšel jen málokdo. Co se pod nimi skrývá? Downcyklace bývá definována jako opakované použití odpadu. Příkladem mohou být třeba vyřazená stará trička, která poslouží jako hadry na podlahu. Upcyklace je naproti tomu proměna odpadu v nový materiál nebo v novou surovinu s vyšší hodnotou. Krásnou ukázkou jsou třeba umělecká díla různých designérů, architektů nebo sochařů. O upcyklaci také často slýcháme v souvislosti s oblečením – z nenošeného kousku si přešitím vytvoříte úplně nový.

Bitcoin a spol.

Kryptoměny zažívají v posledních letech velký boom. Zjednodušeně můžeme říct, že jsou to v podstatě takové virtuální peníze. Už dávno se nejedná jen o záležitost pro pár vyvolených, s trochou nadsázky se dá říct, že k nákupu bitcoinu a dalších digitálních měn potřebujete jen počítač a přístup k internetu. Obejdete se bez znalostí programování. Velkou výhodou je, že bitcoin, litecoin nebo ethereum stojí na principu necentralizovanosti, nekontroluje je žádná autorita, nikdo vám je nemůže násilím vzít ani zdanit. Tak co myslíte, stane se z nich platidlo budoucnosti?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno