Spousta mladých párů a rodin si pokládá otázku, jestli je lepší bydlet v pronájmu, nebo investovat do vlastního bydlení formou hypotečního úvěru. V první řadě je nutné podotknout, že poměrně velkou roli hrají peníze, protože získat od banky úvěr na bydlení není až tak jednoduché. V následujících řádcích se na tuto problematiku podíváme trochu podrobněji.

Úrokové sazby hypotečních úvěrů kolísají v závislosti na tom, jaká je aktuálně situace na trhu. V okamžiku, kdy rostou, pronájem bytu má navrch, a naopak. Stejně tak je nezbytné zohlednit i životní situaci, protože někteří jedinci se nechtějí vázat, a proto jim vyhovuje spíše pronájem.

Hypotéka je úvazek na desítky let

Většina mladých lidí, která odlétá z hnízda od svých rodičů, nejprve volí pronájem. Důvodů je hned několik. Jednak jen málokterý člověk má ve dvaceti letech našetřené statisíce, které jsou při sjednávání hypotečního úvěru žádoucí. Dokonce někteří nemají zájem o vlastní byt či rodinný dům, protože plánují vycestovat za hranice. Prodej bytu v takovém případě většinou nepřipadá v úvahu.

Peníze do začátku jsou potřeba

Při rozhodování zohledněte i finanční hlediska. Banky totiž po žadatelích o hypotéku požadují, aby měli alespoň 20 procent z hodnoty nemovitosti našetřeno, což mnohé vyřazuje ze hry. Počáteční investice u nájemního bydlení je tedy zásadně nižší, skládá se většinou jen provize, která je navíc vratná po ukončení nájemní smlouvy, případně ještě platíte provizi realitní kanceláři.

Jestliže se pouštíte do koupě vlastní nemovitosti, podívejte se na byty na prodej, které mohou být i v některých lokalitách zajímavou investiční příležitostí. Cena nemovitostí totiž neustále roste, a tak nakonec na koupi objektu můžete vydělat za pár let slušné peníze.

Pestrou nabídku bytů a rodinných domů najdete například na stránce Videobydleni.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno