Focení zvířat neznamená jen vyrazit s teleobjektivem do divočiny. Když chcete získat fotku exotických zvířat, nemusíte za nimi jezdit přes půl světa, stačí vyrazit do zoologické zahrady. Většina zahrad má venkovní pavilony, kdy můžete pořídit krásné fotky.
Při focení v zoologických zahradách si však musíte ohlídat pár věcí. I když jsou zahrady uzpůsobené pro pozorování zvířat, mohou vám překážet skla, ohrady a ploty. Ty na svých fotografiích nejspíš nechcete, proto byste se měli pokusit jim vyhnout. Jak na to? Snižte clonu a objektiv přiložte co nejblíže k bariéře. Mříže ve většině případů nebudou vidět a sklo nebude házet nepříjemné odlesky.
Správná kompozice je klíčem k úspěchu
Základem je vytvořit si dobrou kompozici. To na rozdíl od focení ve volné přírodě není takový problém. Jediné, co musíte udělat je, najít záběr s co nejčistším pozadím bez rušivých elementů. Ty by jinak odpoutávaly pozornost od hlavního hrdiny fotky. I tady platí to samé jako u focení lidí, že záběr by měl vznikat z výše očí zvířecího modela nebo z lehkého podhledu.
Samozřejmě se tu také budete potýkat s ostatními návštěvníky a také tím, že se nedostanete ke zvířatům tak blízko, jak byste potřebovali. Proto se vybavte teleobjektivem, který vám vzdálenost vynahradí.
Počítat musíte i s tím, že když budete fotit v uzavřených pavilonech nebo při nočních prohlídkách, čeká vás jedna obrovská nevýhoda – špatné světlo. Hodit se vám bude co nejsvětelnější objektiv s krátkou zaostřovací vzdáleností, který se obvykle používá na focení portrétů.
Ostření
Už jsme zmiňovali, že je potřeba u zvířecích modelů stejně jako lidských ostřit na oči, a to především při focení detailního záběru hlavy, případně na celé tělo při záběrech z větší dálky. Hlídejte si, ať je na snímku celé zvíře včetně nohou a ocasu.
Tip pro fotografy začátečníky
Jestli zatím nemáte tolik zkušeností s focením zvířat, pak můžete začít trénovat na domácích zvířatech. Ta jsou krotká a zvyklá na pozornost, navíc neutečou při prvním prudkém pohybu. Dokonce je dokážete přimět k pózování. Až si osvojíte focení domácích mazlíčků, jděte fotit do ZOO.
Tam máte tu výhodu, že vám zvířata nemohou nikam utéct a vy si budete moci trénovat rychlost a kompozici.
Při focení zvířat je nejspíš chcete zachytit v pohybu. Pohyb nejlépe zachytíte, pomocí záběru, kterému se říká panning a musíte k němu použít manuální nastavení.
V nastavení zvolte preferenci času od 1/60 do 1/20 podle rychlosti pohybu. Čím rychlejší zvíře je, tím kratší čas nastavte. Clonu dokáže fotoaparát dopočítat sám. Nezapomeňte si s sebou vzít stativ, kterým se dá pohybovat ve směru pohybu zvířete.
A ještě jedna rada, ostřete vždy na místo, kam předpokládáte, že se zvíře bude v nejbližším momentu ubírat a pak teprve zmáčkněte spoušť.
Nakonec se můžete vydat fotit do divočiny nebo na safari, ale do toho se pusťte opravdu až ve chvíli, kdy si budete jistí svým fotografickým uměním. Kdy budete umět perfektně ovládat svůj fotoaparát a budete mít zvládnutou kompozici. Perfektně byste měli zvládnout focení pohybu a nastavování objektivu.