Cestovat kam a kdy se nám chce, každé ráno snídat u jiného výhledu a být tak každý den někde jinde. Vyrazit na dovolenou s obytnou dodávkou nám dává obrovskou svobodu, před odjezdem je ale dobré pár věcí přeci jen naplánovat.

Stan a spacák, které si neseme na zádech, mají při poznávání nových koutů světa také své kouzlo, ale když chceme komfort, nejspíše budeme hledat jiné řešení. Obytné vozy nabízí zázemí a pohodlí pro chvíle odpočinku a umožní nám procestovat mnoho míst za několik dní. Sami si tak můžeme vybrat, kdy a kde se chceme probudit a kam se ten den chceme podívat. Dovolená s obytnou dodávkou má samá pozitiva, přesto si některé věci musíme raději ohlídat, abychom se vyhnuli zbytečným problémům.

  • Hmotnost vozidla určuje mimo jiné i to, zda nám k řízení bude stačit jen běžná skupina B pro osobní automobily. Vozy do váhy 3500 kg spadají do kategorie osobních aut, a to nejen kvůli typu skupiny řidičského oprávnění, ale také pro dálniční poplatky a mýtné.
  • Poplatky na silnicích. Některé země mohou mít, především pro mýtné pro obytné vozy, pravidla odlišná. Pokud se tedy chystáte do zahraničí, ověřte si, za co přesně se mýtné platí a v jaké výši. Vyhnete se nepříjemným překvapením, kdy budete muset do peněženky sáhnout hlouběji, než jste počítali.
  • Doložnost vozu je důležitý údaj, na který se v půjčovně obytných dodávek nezapomeňte zeptat. Pokud jedete jako rodina a sbalíte i sportovní vybavení a další nezbytnosti, snadno můžete onu magickou hranici 3500 kg překročit. V sousedním Rakousku i Německu se na namátkové kontroly váhy během sezóny velmi zaměřují.

Nezapomeňte si také před cestou zkontrolovat, jaká aktuální pravidla platí v zemích, kam se chystáte. Většinou platí zákaz pro vjezd obytných vozů do centra a také nelze zastavit všude a přespat tam.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno