Vzhledem k tomu, že je kašel zcela běžnou infekcí, není potřeba chodit k lékaři. Stačí navštívit lékárnu a koupit si nějaký volně dostupný přípravek. Každopádně si ale na návštěvu lékárny udělejte čas co nejdříve, jelikož čím dříve začnete s léčbou, tím rychleji se potíží zbavíte. Záchvaty kašle jsou nepříjemné, navíc se vždycky objevují v tu nejméně vhodnou chvíli. Učiňte jim včas přítrž.
A trápí vás suchý, nebo vlhký kašel?
Na tuhle otázku se vás lékárnice 100% zeptá. Podle typu kašle vám totiž doporučí i vhodnou léčbu. Měli byste se tedy naučit od sebe oba kašle bezpečně rozpoznat.
Suchý kašel je vysoce dráždivý. Neustále vás nutí kašlat, vyčerpává, sliznice je oteklá, ale tvoří se jen málo hlenu. Zpravidla se objevuje v počátečních fázích infekce, může být i příznakem alergie nebo reakcí na vdechnutí cizího tělesa.
Vlhký kašel se projevuje nadměrnou tvorbou hlenu. Když kašlete, cítíte pak, jak jej vykašláváte. Jedná se o druhou fázi infekčních onemocnění, vyskytuje se ovšem rovněž při zápalu plic. Většinou se objevuje při rýmě.
Jaká léčiva se na oba druhy používají?
K léčbě suchého kašle se využívají tzv. antitusika, jež tlumí kašlací reflex. Příkladem ze skupiny antitusik je přípravek Stoptussin. Na vlhký kašel fungují zase mukolytika, která rozpouští hlen. Mezi ně patří například Ambrobene (více informací: http://ambrobene.cz/suchy-kasel.php).
V obou případech je každopádně dobré si odpočinout na lůžku, dýchat vlhký vzduch a dodržovat pitný režim. Musíte-li chodit do práce nebo do školy, pořiďte si kromě kapek ještě nějaké tablety, které se dají cucat, kdykoliv vás bude škrábat v krku.