V zimním období se spousta z nás probouzí a při pohledu z okna si všimne zarosených oken. Pokud jsou okna zarosená z venkovní strany, není důvod k obavám. Je to spíše potěšující věc, která říká, že okno i ostění je v pořádku a dokládá také fakt, že jsou okna kvalitně zaizolovaná.
Problém nastává ve chvíli, kdy se okna rosí zevnitř. Orosená okna mohou být také v kuchyni, kde často vaříme nebo například v obývacím pokoji, kde sušíme prádlo, pokud v zimním období nemáme jinou možnost. Jak rosení oken omezit či úplně eliminovat?
Proč se okna rosí
Jak již bylo řečeno, rosení oken způsobuje kondenzace vody na oknech, kde se střetává teplý vzduch v místnosti a studený vzduch venku. To se děje nejčastěji v případech, kdy vaříme, sušíme prádlo nebo se v koupelně sprchuje více lidí, odkud se vlhkost následně dostává do dalších místností. Možná vás překvapí, že nadměrná vlhkost v místnosti vzniká také v případě, kdy jdete spát s mokrými vlasy, ale i tehdy, pokud spí v místnosti více lidí, kteří svým dechem neustále vylučují vlhkost.
Rosení oken z vnitřní strany může vypadat normálně a dokonce i logicky. Problém však je, že s vysokou vlhkostí se v domácnosti vyskytují také plísně, které jsou zdraví škodlivé.
Vlhkost je nutné vyvětrat
Pokud se s problémem rosení oken potýkáte, vytápějte alespoň na 22°C a především pravidelně větrejte. Na větrání skrze mikroventilaci zapomeňte. Způsobuje totiž neustálé ochlazování vnitřního ostění, což nepomáhá v odstranění vlhkosti, ale naopak k narůstajícímu srážení vody. Větrejte tedy krátce a intenzivně, otevřením oken dokořán. Dbejte také na to, aby byly co nejčastěji povytáhnuté žaluzie, minimálně by však měly být rozestřené v průběhu dne.
Jestliže se vám nepodaří vyřešit problém svépomocí, neváhejte a požádejte Okna JIS s prosbou o pomoc. Jsou profesionály ve svém oboru již více než 30 let a ve štychu vás rozhodně nenechají.