I když patříte k těm, kteří se do poslední chvíle zuby nehty brání předvánočnímu nákupnímu šílenství, dříve či později vás stejně doběhne. Potěšit své blízké pěkným dárkem chce zkrátka každý z nás. Naopak, čím déle budete vzdorovat, tím je větší pravděpodobnost, že na poslední chvíli vložíte do nákupního košíku dárky, o jejichž nápaditosti a užitečnosti zapochybujete už ve chvíli, kdy je berete z regálu. O zbytečně utracených penězích ani nemluvě. I když se nás média, reklamy a výlohy obchodů překypující tipy na dárky snaží přesvědčit, co všechno musíme mít, abychom byli spokojení, pravdou je, že toho ve skutečnosti potřebujeme jen velmi málo. Jak o Vánocích navzdory všeobecnému trendu utrácení naopak ušetřit?

 

Sestavte si neprůstřelný rozpočet

Ujasněte si dopředu, jaké budou vaše náklady na letošní svátky, a připravte si detailní rozpočet. U rozpočtu na dárky pro druhé si udělejte soupis osob, které plánujete obdarovat, stejně jako cenový limit na dárek pro každou z nich. K nákladům nezapomeňte připočítat také výdaje na jídlo, vánoční stromek a výzdobu. Myslete také na dopravu během návštěv příbuzných a známých.

 

Stres je špatný rádce

Tím, že budete blížící se svátky urputně ignorovat do poslední chvíle, se vystavujete většímu riziku, že za dárky nakonec utratíte více, než jste původně plánovali. Odborníci radí nenakupovat v časovém presu. Stres při rozhodování škodí a jsme díky tomu otevřenější utratit více za zbytné položky. V přeplněných centrech snadno podlehnete tlaku a koupíte nevhodné dárky za zbytečně vysokou cenu. Dárky raději začněte pořizovat už v listopadu s první adventní nedělí a využijte sezónních slev. Zamyslete se, jestli nemůžete ve svůj prospěch využít věrnostní kartičky nebo slevové kupony, které vám leží v peněžence. Často tak pořídíte zboží za zajímavou cenu. Vždy také prověřte, jestli nemůžete to samé zboží nakoupit výrazně levněji na e-shopech. K rychlému přehledu a srovnání cen slouží mnoho srovnávacích portálů. Ušetříte si tak peněženku i nervy.

 

Stop plýtvání jídlem

Často bývají spotřebitelé překvapeni, jaké sumy jsou schopni utratit za nákupy jídla a všelijakých vánočních pochutin. I na štědrovečerní tabuli a sváteční hody si připravte rozpočet. Není nutné napéct dvacet druhů cukroví, které budete po Novém roce drobit labutím, ale stačí upéct tři čtyři druhy z kvalitních surovin. Domluvte se s přáteli a vzájemně se podarujte krabičkami s cukrovím. Jednak ochutnáte nové druhy a jednak získáte více druhů na tác k štědrovečerní večeři.

 

Pozor na nerozumné půjčky

Vánoce bývají v posledních letech také svátky zadlužování. Nenechte se zlákat a pokušení užít si svátky ve velkém stylu odolejte. Půjčka představuje dlouhodobý závazek a omezí vás ve vašem rozpočtu na dlouhou dobu dopředu. Pokud potřebujete vykrýt přechodný nedostatek financí, kdy se jedná řádově o pár tisíc korun, využijte raději možnosti flexibilní finanční rezervy Ferratum Credit. Doba splácení i výše pravidelných splátek je zcela na vás. Za vyřízení a vedení konta nic neplatíte, pouze denní úrok a úrok z celkové čerpané sumy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno