Narodila se ve vašem okolí holčička? Tradičním dárkem bývají dětské náušničky. Jak je ale vybrat, aby byly vhodné pro miminko, a zároveň se zalíbili mamince?

Úplně první náušničky nejsou jen tak ledajaké náušnice, ale jde o krásnou a významnou památku, proto byste je měli vybírat opravdu z rozvahou. Dopřejte miminku narozenému v rodině takový dárek, na který bude s láskou vzpomínat i v dospělosti. Tento článek vám pomůže s tím, co je potřeba při výběru zohlednit.

 

Materiál náušniček

Nejčastěji se vybírají dětské náušnice z bílého zlata nebo zlata žlutého. Výjimkou nejsou ani stříbrné náušničky. Při výběru materiálu hraje hlavní roli rozpočet, který jste si vymezili na dětské náušnice. Bílé zlato i zlato žluté je dražší variantou například oproti stříbru. V tomto směru tedy záleží na vás a na vaší peněžence, kolik jste ochotni investovat.

 

Více k jednotlivým materiálům:

 

Zlato

Je tradičním a nejčastěji používaným materiálem a to nejen u dětských náušniček. Výhodou tohoto kovu je, že je hypoalergenní, takže ho děti velmi dobře snáší. Zlato je navíc dostupné v několika barevných variantách, nejčastěji jako:

  • žluté zlato – je klasika, nejčastěji se k výrobě zlatých náušnic používá 14karátové zlato, které se značí pod číslem 585/1000. Toto číslo udává poměr zlata z celkové zlaté slitiny. V tomto případě je to 58,5 % ryzí zlato z celkové slitiny. Zbylých 41,5 % jsou ostatní příměsi.
  • bílé zlato – je modernější  a čím dál více oblíbenější variantou žlutého zlata. Bílé zlato nabízí elegantní vzhled a vysokou kvalitu.
  • růžové zlato – je kompromisem mezi bílým a žlutým zlatem. Vzniká příměsí mědi, která mu dodává narůžovělé tóny.

 

Stříbro

Mezi další oblíbený materiál patří stříbro. Pokud chcete vybrat stříbrné náušničky, dávejte pozor na to, aby byl v příměsi použit minimální podíl niklu. Ten totiž může způsobit alergickou reakci. Kvalitní stříbro poznáte podle označení 925/1000, kdy ve šperku je 92,5 % stříbra a pouhých 7,5 % dalších kovů. Velkou výhodou stříbra oproti zlatu je nižší cena.

 

Bižuterní kovy

Přemýšlíte nad koupí bižuterních dětských náušniček? Pak bychom vás rádi upozornili, ať si to pořádně promyslíte a nejlépe i rozmyslíte. Bižuterní kovy často vznikají ze směsi mědi a zinku a klidně i jiných kovů, takže je zde opravdu vysoké riziko, že miminko může mít alergickou reakce. Bižuterii tedy opravdu nedoporučujeme.

 

Důležitou roli hraje i tvar

Jelikož darujete náušničky malému miminku, je třeba zohlednit i jejich tvar. Ideální volbou jsou takové náušnice, u kterých nebude hrozit, že se s nimi dítko někde zachytí, odře či poraní. Vybírejte tvary zakulacené, bez ostrých hran a různých výstupků. Dobrou zprávou je, že je na trhu opravdu velké množství takto přizpůsobených náušniček a dokonce v nejrůznějších tvarech. K sehnání jsou motivy kytiček, zvířátek, srdíček, hvězdiček atd.

 

Pozor i na zapínání

Ano, kromě tvaru je důležité i samotné zapínání. To nemůže být jen tak ledajaké. Musí být bezpečné a takové, u kterého zabráníte nechtěnému vypadnutí z ouška a případné poranění. Miminko často zkouší odolnost šperku, takže zapínání pořízených náušnic prostě musí držet. Jaké jsou druhy zapínání?

 

Brizura

Jedná se o zapínání, které je umístěné vpředu šperku. Na ozdobě je umístěno očko, do kterého se uchycuje pohyblivá část brizury. Ta je pak přichycena vzadu na hlavě náušničky, takže celé zapínání nenarušuje celkový vzhled náušnice.

Brizura je nejvhodnějším druhem zapínání a při dostatečném napružení jsou náušnice opravdu pevně zajištěny. Při zapínání si dávejte však pozor (zejména při tom prvním), nebo je zapínání velmi křehké.

Věkově se doporučuje od 3 měsíců do 3 let.

 

Puzeta

Další možností je puzeta. Tyto náušničky se navlékají tak, že se na tyčku náušnice navléká uzávěr. Ten je zezadu připevněn na náušnici díky zářezu, do kterého puzeta zapadne. Puzeta je pak na něj navlečena přes kruhový výřez, což zabraňuje uvolnění.

Výhodou puzety je, že je její zapínání velice lehké a také cenově přístupnější. Navíc pokud dojde k tomu, že se dítě o něco zachytí, uvolní se snadněji a tudíž se předejte k případnému poranění ucha. Hlavní nevýhodou je ale uvolnění náušnic, které pak může vést ke ztrátě nebo dokonce k případnému riziku spolknutí šperku. Dalšími nevýhodami jsou i větší riziko reakce na šperk, neboť hlava náušnice přímo přiléhá k uchu, nebo nepohodlnost během spánku.

Věkově se doporučuje od 6 měsíců.

 

Balónek nebo šroubek

Náušnice se zapínáním ve tvaru balónku jsou opatřeny závitem, na který se tento uzávěr našroubuje. Náušnice jsou tak připevněny velmi bezpečně a nehrozí jejich ztráta. Kvůli šroubovacímu systému se ale nasazují hůře. Další malou nevýhodou pak může být to, že se do uzávěru mohou lehce zachycovat nečistoty (např. mýdlo nebo krém), takže je potřeba je pravidelně čistit.

Věkově se doporučují od 6 měsíců.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno