Rovnátka můžete zvolit buď fixní, nebo snímací, nejlépe je ale řídit se doporučením zubního lékaře.  Snímatelná rovnátka se používají u lehčích případů nesprávného postavení zubů, nosí se nejčastěji přes noc během spánku a na den se vyndají. Péče o zuby tak probíhá běžným způsobem.
Fixní rovnátka jsou napevno umístěná na zubech a ke korekci tak dochází neustále. Na vnější stranu zubů se lepí kovové zámečky, do kterých je gumičkami uchycen ortodontický drát, který v průběhu léčby rovná zuby do správné polohy. Na pravidelných kontrolách pak lékař utahuje či povoluje nastavení drátu, aby se zuby rovnaly správně a tak, jak je potřeba. Péče o chrup s rovnátky je již náročnější a vyžaduje čas i trpělivost, což zvláště u dětí bývá problém.

Na zubech s nasazenými fixními rovnátky se zubní plak tvoří nejčastěji kolem zámečků. Pokud se zuby pravidelně a správně nečistí, po sejmutí rovnátek se na zubech mohou objevit žlutohnědé skvrny, které vznikly odvápněním zubní skloviny a následným zbarvením, ke kterému napomáhají i dětmi tolik oblíbené sladké nápoje, colové limonády a cukrovinky. Demineralizovaná zubní sklovina je náchylná na vznik zubního kazu a proto je potřeba jí pomoci používáním tekuté zubní skloviny. Ta obnovuje poškozenou zubní sklovinu a zároveň chrání a posiluje tu vlastní.

Druhým problémem bývá nechuť dětí si zuby s rovnátky čistit, neboť dásně i zuby mohou být během rovnání citlivé až bolestivé a tak se děti snaží čištění odbýt. Přes den po každém jídle stačí kartáček namočený ve vodě, ale na noc je zubní hygiena opravdu důležitá. Zuby je potřeba pečlivě vyčistit zubní pastou, nezapomínat na mezizubní prostory a také okolí zámečků a po drátky, aby byl odstraněn veškerý zubní plak a nečistoty. Pro snížení citlivosti a také pro posílení zubů na závěr čistění je vhodné použít ústní balzám s tekutou zubní sklovinou a zuby tak nejen posílit, ale i ochránit.

Tekutá zubní sklovina dokáže s našimi zuby téměř zázraky. Kromě posílení skloviny a její obnovy také omezuje citlivost zubů, chrání před paradontózou a také přirozeně bělí, což bývá pro starší děti a teenagery dobrým argumentem k tomu, aby čištění zubů s rovnátky jen tak neodbyli a opravdu jí věnovali dostatečný čas. Produkty ApaCare s tekutou zubní sklovinou můžete koupit u vybraných zubních lékařů, ortodontistů, v lékárnách nebo objednat na www.apacare.cz a samozřejmě ji můžete používat i bez rovnátek pro běžnou zubní hygienu. Krásné a zdravé zuby si zaslouží každý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno