Než si začnete procházet jednotlivé inzeráty, ověřte si, jak se v kraji vyvíjí ceny nemovitostí, nezaměstnanost a jaká je aktuální úroveň průměrné mzdy

Je Olomouc vhodným místem pro život? Nebudu mít problém najít si zde práci? Je tu levné bydlení? To jsou zřejmě otázky, které se Vám honí hlavou, pokud zrovna procházíte aktuální inzeráty zaměřené na prodej bytů v Olomouci a chcete mít jistotu, že si zde najdete práci z oboru, ve kterém působíte a bydlení za dobrou cenu. V článku jsme pro Vás sepsali všechny důležité aspekty o daném městě včetně nově probíhajících developerských projektů, ze kterých můžete eventuálně vybírat.

Developerské společnosti nabízejí na prodej byty v mnoha lukrativních čtvrtích

Developery přirozeně nejvíce táhne krajské město Olomouc, ve kterém bylo v roce 2018 zahájen či dokončen rekordní počet nových bytů a domů. Postavilo se 1 018 rodinných domů a v bytových domech bylo dokončeno na 405 bytů.

AREÁL WOLKEROVA

 • Atraktivní bydlení v blízkosti Smetanových Sadů a výstaviště Flora.
 • Leží nedaleko Horního i Dolního náměstí, kde je spousta prodejen, kaváren a služeb.
 • Centrum města se nachází ve vzdálenosti 2 zastávek tramvají či 15 minut pěšky.
 • Jsou zde realizovány 3 samostatné developerské projekty.
 • K dispozici je celkem 22 bytů o rozloze 1+kk až 4+kk.

REZIDENCE U PARKU

 • Dva samostatné bytové domy terasovitého uspořádání.
 • Komplex se nachází 10 minut jízdy od centra.
 • Každá ze 40 bytových jednotek má svou terasu, garáž i sklep.
 • Pro všechny je k dispozici venkovní odpočinková zóna se vstupem do parku.
 • Jsou zde byty s dispozicemi 1+kk až 5+kk.

SLAVONÍNSKÉ ZAHRADY

 • V rámci projektu postupně vzniká 6 bytových domů.
 • Možnost uzpůsobit konečnou podobu bytu dle konkrétních požadavků klienta, včetně změny půdorysu a dispozic.
 • Komplex vzniká v klidné okrajové části města s výbornou dopravní dostupností do centra i občanskou vybaveností – nedaleko se nachází školka i základní škola, obchody a restaurace.

BYTY NA ŠIBENÍKU

 • V rámci tohoto developerského projektu vzniká celkem 181 nových bytů s dispozicemi 1+kk až 4+kk.
 • V konceptu třech bytových domů se počítá také s komerčními budovami, menším obchodním centrem, dětským hřištěm a parkem.
 • Hlavní přednostní projektu je lokalita umožňující odpočinek i využití výhod blízkého centra.

Vývoj cen nemovitostí

Zpřísnění hypoték mělo podstatný vliv na dostupnost i ceny nového bydlení. Zdražení se týkalo především krajských měst. V Olomouci došlo k dramatickému růstu zejména v průběhu uplynulých pěti let. V současné době již ceny bytů narazily na svůj strop.

Průměrná cena či plocha 11 / 2018 10 / 2019 11 / 2019
Kč za 1 m2 48 392 50 715 50 851
Kč za byt 3 027 360 3 336 851 3 359 191
plocha 63 66 66

U luxusních projektů se cena za m2 může vyšplhat až na 70 000 Kč. U starší zástavby je cena o něco nižší a dosahuje částek kolem 40 000 Kč za m2.

Největší zájem, jako i v jiných městech, je o investiční byty s rozlohou 1+kk či 2+kk, které jsou kupovány s cílem dalšího pronajímání.

Nezaměstnanost v kraji dosáhla svého historického minima!

V roce 2019 byla naměřena historicky nejnižší úroveň nezaměstnanosti v Olomouckém kraji. K 31. 10. 2019 byl podíl nezaměstnaných osob 2,49 % a dostal se tak pod průměr ČR, který byl ve stejném období 2,6 %.

Z jednotlivých okresů se pod republikový průměr dostal pouze Prostějov (1,87 %) a Olomouc (2,22 %).

Průměrná mzda v kraji

V druhé polovině roku 2019 došlo k rekordnímu nárůstu průměrné mzdy. Průměr pro Českou republiku činí 34 105 Kč, přičemž pro Olomoucký kraj je 30 442 Kč. Nutno podotknout, že až dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu vůbec nedosáhnou.

Město Olomouc je velmi dobře hodnocené také z hlediska kvality života. V kraji se řadí na první místo. V rámci celé České republiky bylo do projektu společnosti Obce v datech zapojeno na 205 Obcí. Olomouc se umístila na 33 pozici. Oproti předchozímu roku, kdy hodnocení probíhalo poprvé, vylepšila své skóre z původní 59 příčky. U jednotlivých měst byla hodnocena úroveň služeb i vztahů, vzdělání, materiálního zabezpečení, životního prostředí a zdraví.

Jsou pro Vás v případě stěhování do nového města rozhodující ukazatele míry nezaměstnanosti a průměrné mzdy?

1 komentář

 1. A kde ti lidé v dnešní době asi na ty nemovitosti jako mají vzít? Vždyť ty ceny jsou naprosto nesnesitelné. Jsme na tom jako stát opravdu strašně špatně. Nedivím se ani tomu že dnes se prodávají domy klidně i za 1,7 násobek ceny tržní. Kde se dá podle vás rychle prodat nemovitost? Nechceme čekat na to přehřátí trhu už..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno