V dnešní uspěchané době patří stres k jedněm z nejrozšířenějších nemocí. Dlouhodobý stres negativně ovlivňuje nejen naši náladu a psychiku, ale také naše fyzické zdraví. Jaké důsledky může stres mít a jak s ním nejlépe bojovat?
Co je to stres?
Stres je specifický stav našeho organismu, do kterého se dostaneme ve chvíli, kdy čelíme nějaké hrozbě, výzvě, nepříjemné situaci – neboli stresoru. Spouštěčem stresu může být téměř cokoliv a každý z nás stres prožívá jinak. Existuje také tzv. „pozitivní stres“, kdy sice prožíváme stresové stavy, ale kvůli něčemu dobrému, například při plánování svatby apod. Naše tělo používá stres jako způsob, jak se vypořádat s nepříjemnou situací a s jeho pomocí nás chrání před vážnými důsledky nebezpečí. Co vše může stres spouštět? Mnoho lidí má tendenci zvládnout až příliš mnoho úkolů za příliš krátký čas. Nic nestíháme, jsme ve stresu a v důsledku toho se zhoršují i naše vztahy s ostatními. Máme vysoké nároky na své okolí a zejména na sebe, nikdy nejsme dost dobří, dost krásní, dost úspěšní apod. Je důležité hledat příčiny svého stresu. Jen tím, že tyto příčiny odstraníte nebo se naučíte s nimi pracovat, zbavíte se stresu jednou provždy.
Způsoby zvládání stresu
Než začnete hledat ten nejlepší způsob pro vás, ze všeho nejdříve se naučte rozeznávat příčiny stresu. Vnímejte své tělo a to, jak reagujete v určitých situacích. Věnujte čas i energii analýze toho, co vás nejvíce rozčiluje. Myslete na to, že boj s dlouhodobým stresem je svým způsobem změna vašeho životního stylu. Musíte se naučit reagovat jinak, pracovat lépe se svými emocemi. A taková změna nemůže nastat ze dne na den. Dále se naučte, jak mírnit stres ve chvíli, kdy jste vystavení stresové situaci. Základem je práce s emocemi, pomoci vám mohou také dechová cvičení, která tělo uklidní. Najděte si také něco, co vám pomůže pravidelně uklidňovat svou mysl a tělo a pomůže vám zbavit se negativních vlivů dlouhodobého stresu. Takových technik je opravdu mnoho. Někdo relaxuje při józe či meditaci, někdo potřebuje aktivnější způsob a pořádně se vybít. Najděte si něco, při čem vám je opravdu dobře, alespoň na chvíli, a věnujte se tomu co nejčastěji to jde.
Krátkodobý versus dlouhodobý stres
Krátkodobý stres zažíváme v konkrétních náročných situacích a není tolik škodlivý – naopak nám dodává energii, abychom daný úkol zvládli. Pokud se ale tyto situace množí a my na ně pokaždé reagujeme stresem, jde o stres dlouhodobý, který je velmi škodlivý. Tělo na stres reaguje mimo jiné tím, že napne svaly, zrychlí a prohloubí dech, srdce roztluče rychleji a tak dále. Důsledkem dlouhodobého stresu pak mohou být potíže se srdcem a také různé bolesti. Například bolest žaludku ze stresu není v dnešní době nic neobvyklého, přesto nejde o něco, co bychom měli podceňovat.
Dá se zbavit důsledků dlouhodobého stresu?
Velmi častým projevem stresu je bolest žaludku. Při dlouhodobém vystavení stresu pak tyto bolesti mohou přejít až k zánětu žaludku. Zánět žaludku neboli gastritida je velmi nepříjemné onemocnění, které trápí čím dál více lidí. Naštěstí ale existují způsoby, jak příznaky tohoto onemocnění mírnit, a to i v případě, že s dlouhodobým stresem teprve bojujeme. Pečujte o zdravé prostředí žaludku a příliš jej nenamáhejte výrazně kořeněnými, pálivými či slanými pokrmy, alkoholem, tabákem ani kofeinem. Dejte přednost lehkým jídlům a dbejte na dostatečný příjem tekutin, vitamínů i minerálů. Užitečným pomocníkem může být také chioská masticha. Masticha, která udržuje žaludeční prostředí v dobré kondici a chrání jej i před různými infekcemi.