Co se vám vybaví, když se řekne alternativní škola? Pro někoho je to představa učení na zelené louce, pro jiné neposedné děti, které místo učení pobíhají po třídě. Ve skutečnosti to však vypadá jinak. Poodhalte typy alternativních škol a vyberte svým dětem tu pravou.

Waldorfská

Oblíbeným typem alternativní školy je waldorfská. Tato škola se vyznačuje propojením intelektuálních znalostí žáků, spolu s jejich kreativním myšlením a praktickým využitím toho, co se ve škole naučí. Děti ocení lehkost svých školních batohů, protože tento typ školy nepoužívá učebnice. Chybí také klasické známkování, které je nahrazeno většinou slovním hodnocením a doporučením. Výhodou školy  je důraz na cizí jazyky a umělecké předměty i řemesla. Nevýhodou může být pomalejší výuka, týkající se čtení a psaní.

Montessori

Dalším typem školy je montessori. Je dbáno na svobodný rozvoj žáka a také ve větší míře na samostatnou činnost dítěte. Není zde memorování, jak jej známe z klasického školství, ale škola je chápána jako místo, kde se získávají zkušenosti pro život. Mezi základní principy této školy patří absence trestů, nenapomínání a žádné poznámky. Když si tak dítě například zapomene školní penál nebo potřebný sešit, případně knihu pro školní práci, půjčí se mu jiná kniha nebo školní pomůcka.

Daltonská

Zcela odlišnou školou, od výše uvedených je daltonská. Tento typ školy se snaží své žáky připravit na studium univerzity. Řídí se podle tří základních principů, kam patří volnost, samostatnost a spolupráce. Hlavní myšlenkou tohoto typu vzdělávání je nutnost, aby si žák sám určil své tempo, naplánoval svou práci a školní harmonogram. Společně s učitelem tak tvoří vlastní studijní plán. V některých školách jsou využívány daltonské bloky, které tato pravidla zohledňují.

Přírodní škola

Přírodní nebo také lesní škola je naprosto odlišná od klasického školství, ale i od většiny alternativních typů škol. Vyučování probíhá v přírodě, kde je menší chata, tee-pee nebo třeba juta, kde se dá schovat před deštěm, případně najít pro část práce útočiště. Většinou však výuka probíhá v přírodě, v lese nebo v parku. Je dbán důraz na poznávání přírody, na praktické zkoušky a osobní prožitky. Do této školy si sebou nemusíte brát aktovku pro prvňáčky, ale spíš sportovní batoh a outdoorové oblečení.

Domácí vzdělávání

Někteří rodiče dávají přednost domácímu vzdělávání. I tato možnost, jak by dítě mělo splnit povinnou školní docházku, existuje. Většinou však doma zůstávají děti, které mají zajištěnou socializaci například ve velké rodině nebo v jiném společenství. Rodiče bývají často vystudovaní učitelé a řídí se podle stanovených osnov. Dítě následně dochází do školy na přezkoušení a kontroluje se, zda ovládá učební látku, která odpovídá jeho věku a přirozenému vývoji.

Znáte další tipy alternativních škol a do které z výše uvedených byste poslali své dítě vy?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno