Drahé parfémy jsou symbolem krásy a ženskosti – podtrhnou bezpochyby krásu každé z nás. Parfém bychom měly používat nejen proto, abychom voněly – je potřeba si uvědomit, že právě ta intenzivní vůně by v nás měla vzbuzovat také radost a dobrou náladu. No, a právě proto je každý den používáme.

 

Něco málo z historie

Víte, že parfémy nejsou jen výstřelkem moderní doby, ale jsou staré už jako lidstvo samo? Ano, už od pradávna se lidé snažili vzbudit v sobě dobrou náladu pomocí vůní. Samozřejmě, že se výrazně změnilo složení i celková podoba parfémů, a i když není přesně známo, kdy světlo světa spatřil prví parfém, zásluhu o vznik parfému přisuzujeme už starým Egypťanům. Parfémy se dříve vyráběly z čistě přírodních ingrediencí rostlin, bylinek a koření. Ty jsou samozřejmě obsaženy i v dnešních vůních – ovšem s přidáním chemie.

 

Z čeho se parfémy vyrábějí

Aby byl každý parfém originál, musí se logicky lišit obsahem svého složení – to proto každý druh parfému jinak voní. Základ je ale u všech stejný – zpravidla parfémy obsahují jasmínové a růžové květy. Drahé parfémy obsahují také ty nejdražší ingredience – šedou ambru, ručně sbírané okvětní lístky květin a také vzácné koření. Zbytek parfému pak už tvoří látky uměle vytvořené – chemické. Každý parfém poté obsahuje rozdílný počet přísad a může jít o 20 – 250 různých druhů – drahé parfémy jich obsahují vždy více.

 

Když voní stejný parfém každému jinak

Zkusila jste někdy nastříkat stejný parfém na zápěstí sobě a třeba své kamarádce? Možná jste si také všimla, že na každé z vás voní úplně jinak. Intenzitu vůně parfému mohou ovlivňovat různá hlediska. Zejména je to dáno odlišným PH pokožky. Udávat sílu vůně ale může také hladina hormonů nebo také to, zda člověk žije zdravým životním stylem nebo naopak. Takže třeba na kuřákovi bude parfém vonět jinak než na nekuřákovi.

Parfémy sice používáme každý den, ale informací o nich mnohdy moc nemáme – teď už jste zase o něco chytřejší a můžete si více užívat svou oblíbenou vůni.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno