Prevence před hlodavci
Aby se k vám nevítaní návštěvníci nedostali, je třeba zahradu neustále udržovat uklizenou. Například potkani se vyhýbají otevřeným prostorům, a proto čím méně zarostlých ploch na zahradě máte, tím je menší pravděpodobnost, že se hlodavci u vás uhnízdí. Ujistěte se, že vaše zahradní domky, dílny a jiné skladovací prostory jsou zavřené a nemají malé mezery a škvíry, které umožní hlodavcům se do nich dostat.
To samé platí i pro popelnice, jakmile je necháte otevřené, pro hlodavce se rozsvítí zelená. Pokud máte na zahradě různé papíry, kartony, travní drny, vězte, že je to největší lákadlo pro ty malé potvůrky.
Musíte se jich zbavit
Pokud se však stalo, že se přeci hlodavci na vaší zahradě zahnízdili, nezbývá nic jiného než se hlodavců zbavit. Mnoho lidí raději upřednostňuje použití mechanických pastí než jedovatých návnad z obav o zdraví a bezpečí domácích mazlíčků či dětí. Každopádně dávkování pro likvidaci škůdců je vždy takové, aby jiné tvory návnady neohrožovaly.
Využívat můžete i živé pasti s dotykovými senzory, které hlodavce uzavřou, jakmile vstoupí do jednotky. Lepové monitorovací pasti mohou také šetrně chytit hlodavce, občas se ale může stát, hlodavec z pasti uteče. Vzhledem k rychlému rozmnožování hlodavců je důležité umístit velký počet pastí na myši do zahrady nebo do dvora, aby bylo zajištěno, že budou všechny myši chyceny.
A co takový hlodavec dokáže způsobit?
Hlodavci mohou způsobit řadu škod na vaší zahradě, které se mohou pohybovat kdekoliv – od hodování na ovoci a zelenině až po hlodání dveří a drátů v kůlnách. Typy způsobených škod se liší v závislosti na druhu hlodavce.