Léto je tady a s ním i dovolená. I když to letos není úplně snadné, k moři se dostat dá. A tak si můžete přivézt krásné obrázky plné slaných vzpomínek a prosluněné pohody. Máme pro vás pár tipů, díky kterým budou vaše fotky neodolatelné!
V přímořských letoviscích je objektů k focení tolik, že téměř nemusíte pouštět foťák z ruky. Jakmile si osvojíte pár postupů, co a jak správně fotografovat, přijedete domů s arzenálem skvělých fotek.
Nejfotogeničtější východy a západy slunce
Naprosto nejlepší atmosféru mají fotografie při východu a západu slunce. Na východ slunce si budete muset přivstat, ale rozhodně to stojí za to. Naopak západ slunce nad mořem se fotí poměrně snadno, podvečerní procházky po pláži při západu slunce si užívají především milovníci romantiky, ale fotografové je také ocení. Od moře se zkrátka nemůžete vrátit bez kýčovité fotky západu slunce nad třpytící se hladinou.
Slunce je model, který na vás nepočká, proto je potřeba být na spotu s ideální časovou rezervou, abyste si všechno stihli připravit. Sytě oranžová koule padající do hlubin nejlépe vynikne, když bude snímek ukotvený pobřežím nebo nějakým jiným pevným prvkem, třeba stromem. Hledejte prostě ty nejlepší linie, které do sebe zapadnou. Při focení západu slunce nebudete mít tolik práce v postprodukci. Barvy budou i bez velkých zásahů dostatečně syté a zářivé a úpravy pomocí filtrů nebo Photoshopu by jim spíš uškodily.
Nastavení foťáku na pláži
Při focení na pláži si ale už budete muset trochu pohrát s nastavením, protože s velkými světlými (pláže, příroda) ani tmavými (moře) plochami si automatické nastavení foťáku moc nerozumí. Tmavá místa má tendenci přesvětlovat, světlá ztmavovat. Konečný výsledek pak rozhodně nestojí za to. Musíte si proto trochu pohrát s expozičním nastavením. Při focení světlých ploch expozici zesilte, při focení mořské hladiny naopak uberte.
Na techniku si dávejte pozor, nejen proto, aby vám ji někdo neukradl, ale i proto, aby byla v pořádku technicky. Fotoaparáty si nerozumí s horkem, vlhkem a pískem, a toho všeho je u moře dostatek. Rozhodně se vám proto vyplatí pořídit si vodotěsnou brašnu a před uložením do ní, fotoaparát zabalit do igelitové tašky. Jakmile se do optiky dostanou jemná zrnka písku, můžete přístroj úplně odepsat.
Jak pracovat s kompozicí
Kompozice je tu důležitá stejně jako jinde. Snažte se najít rovné nebo trojúhelníkové linie, geometrie vypadá na fotkách dobře. Když se zaměříte na to, aby byly svislé i podélné linie zachycené rovně, můžete si být jisti, že snímek nebude k zahození. V první řadě se spoléhejte na svoje oči, když záběr nebude vypadat líbivě ani mimo hledáček fotoaparátu, dobrou fotku z něj neuděláte.
Jak pracovat se světlem
Je úplně jedno, v jak moc exotické zemi jste. Vždy se držte pravidla, že ty nejlepší snímky vznikají během zlaté hodinky hodinu (před západem slunce a hodinu po jeho východu). V tu dobu je světlo měkké a tvoří jemné stíny. Když se budete pokoušet fotit se sluncem vysoko nad sebou, mnoha pěkných záběrů se nedočkáte. Lidé budou do hledáčku mhouřit oči, objekty budou přesvícené nebo naopak tmavé a vy budete mít spoustu práce v postprodukci. Fintou pro pořízení pěkných fotografií během slunného dne mohou být stinná zákoutí nebo focení pod stromem.
Fotografie z dovolené jsou nejkrásnější památka, kterou si můžete pořídit. Když na fotky navíc dostanete lidi, budou plné energie, života a atmosféry. Dejte si na čas a při focení nikam nespěchejte, jste přeci na dovolené. Uvidíte, že výsledek bud doslova dechberoucí.