Okrasné zahrady jsou poměrně oblíbeným prvkem, který v současné době slouží především k relaxaci. Víte ale, kdy vznikla úplně první okrasná zahrada a jak dříve vypadaly?

První zahrady vznikly už ve Starověku

Okolo roku 7 700 před naším letopočtem vznikla úplně první města a také zahrady. V oblasti Přední Asie se poté první zmínky o okrasných zahradách objevují již kolem roku 4 000 před naším letopočtem. Charakteristické pro ně byly zejména geometrické linie a naprostá osová souměrnost.

Ve starověkých zahradách bychom mohli najít okrasné prvky v mnoha nejrůznějších podobách, jako jsou záhony, živé ploty, fontány nebo třeba aleje. Svého popisu se okrasné zahrady dočkaly i v mnoha literárních dílech. Jako příklad lze uvést Homéra a jeho Odysseu, ve které zmiňuje právě stromy, keře nebo třeba vodní kašny.

Jak přibližně vypadaly okrasné zahrady v Egyptě a Persii

Vznik egyptských zahrad se datuje přibližně kolem roku 4 000 před naším letopočtem. Součástí těchto zahrad velmi často býval promyšlený zavlažovací systém a uprostřed zahrad se nacházel bazén. Zámožnost majitele dané zahrady přitom obvykle určovala velikost samotného bazénu. Egyptské zahrady rovněž bývaly obehnány vysokou zdí a disponovaly pouze jedním vchodem.

Zhruba ve stejném roce vznikly i první perské zahrady. Obvykle se pyšnily přísnou osovou linií, kterou vytvářela vodní nádrž či tok. Velký důraz kladli peršané i na fontány a rybníky v zahradách.

A jak vypadaly antické zahrady?

K historii se neodmyslitelně vztahují i antické zahrady. Zajímavostí je u nich skutečnost, že se velmi často obývaly a dokonce se v nich i spávalo. Římané přitom jednotlivé zahrady poměrně striktně rozdělovaly na zeleninové, užitkové, malé městské zahrady a parky.

Více informací ze světa okrasných stromů a zahrad najdete na www.okrasne-stromy.cz.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno