Dodržování zásad správného uchovávání potravin je důležité, mnoho domácností ho ale stále podceňuje. Ruku na srdce, jak často vyhazujete nahnilou zeleninu, ztvrdlé rohlíky nebo vysýpáte mouku prolezlou moučnými červy? Plýtvání v domácnosti je přitom možné ve většině případů zabránit tak, že budeme potraviny vhodně skladovat. Jednotlivé druhy potravin si samozřejmě žádají specifické podmínky pro uložení. V zásadě existují čtyři základní skladovací místa: suchá, chladná, chlazená a mrazicí zóna. Suché místo by mělo mít pokojovou teplotu kolem 18–20 °C a velmi nízkou vlhkost. Typicky jde o kuchyňské skříňky, dobře větranou spíž či police. Chladná zóna bývá typicky sklep o stálé teplotě cca 12 °C a větší vlhkosti. Chlazená zóna bývá nejčastěji lednice, kde by se měla teplota ideálně pohybovat mezi 0 až 5 °C. V mrazicí zóně, tedy v mrazáku, by měla být teplota zhruba –18 °C.
Cukr, káva, pečivo a další suché potraviny
Potraviny jako čaj, káva, mouka, cereálie, obilniny, rýže, těstoviny, ořechy, koření, sušenky či pečivo patří do takzvané suché zóny. Pečivo po příchodu domů vyjměte z mikrotenových sáčků, neboť zkracují dobu, po kterou je pečivo čerstvé a chutné. Neprodyšný obal navíc způsobuje plesnivění. Pečivo má svoje místo v chlebníku nebo v čisté utěrce ze lnu či bavlny. Vyvarujte se také skladování aromatických potravin vedle těch, které snadno absorbují okolní pachy. Například čaj není vhodné umisťovat do blízkosti česneku či cibule. Na uložení kávy, čaje, bylinek, sušeného ovoce nebo třeba ořechů se hodí nové sáčky s uzavíráním na zip DOYPACK od předního tuzemského výrobce obalových materiálů Paketo. K dostání je několik velikostí a provedení – s průhledným okénkem, s ALU folií uvnitř nebo polypropylenovou folií. Oba druhy folií spolehlivě zajišťují neprodyšnost, a tak zabezpečují delší čerstvost, křehkost a aroma uchovávaných potravin.
Máte-li sklep…
Pokud patříte ke šťastným majitelům sklepních prostor, kde se nevyskytují hlodavci a teplota se pohybuje kolem 12 °C s mírnou navlhlostí, využijte je pro uložení brambor, cibule, mrkve, celeru nebo třeba balených vod a limonád. Všechny uložené potraviny skladujte v samostatných bedýnkách, policích či koutech a pečlivě dohlížejte na to, abyste do nich ukládali pouze zdravé kusy. Shnilé plody průběžně odstraňujte, aby se od nich nezkazily další kusy.
Maso, vejce, mléčné výrobky
Podmínky pro chlazenou zónu v domácnosti splňuje lednice. Je vhodná pro ukládání masa, vajec, mléka a mléčných výrobků, másla, některých druhů ovoce a zeleniny a hotových pokrmů určených k rychlé spotřebě. Pozor, ne všem druhům ovoce a zeleniny svědčí chladnější teploty. Do lednice například nepatří tropické ovoce, jako je ananas, banán, mango, avokádo a citrony. Platí to i pro rajčata nebo cukety, kterým bude lépe na ošatce nebo jen mírně chladném místě.
Pravidla pro zmrazování
Uložit potraviny k „ledu“ je šikovný způsob, jak jim prodloužit životnost a zachovat je pro pozdější použití. Jednotlivé porce ukládejte do mrazáku v samostatných plastových sáčcích nebo krabičkách s datem. Udělejte si v mrazáku systém a podobné potraviny skladujte společně, například masu vyhraďte samostatný šuplík. Mezi potraviny určené ke zmrazování patří například maso, zmrzlina, ovoce či zelenina, houby, ale také zbylé vánoční cukroví nebo některé hotové pokrmy. Platí však univerzální pravidlo, že mraženou potravinu bychom měli do roka spotřebovat, případně vyhodit.