Máte rádi víno a říkáte si, že si určitě pitím vína zdraví neničíte. Možná mu dokonce i prospíváte. Vždyť pozitivní účinky červeného vína na lidské zdraví byly i klinicky prokázány. A Francouzi tuto skutečnost potvrzují. Ovšem nejsou tyto blahodárné účinky vína na zdraví spíše přeceňované? Jde přece jen o alkohol. Čím víno může náš organismus obohatit?

 

Mocné antioxidanty

Za léčivými účinky červeného vína stojí hlavně účinné antioxidanty, jichž je tento nápoj bohatým zdrojem. A je jisté, že také alkohol se podílí (při střídmé konzumaci) na pozitivních účincích červeného vína. Hrozny vína obsahují celou řadu antioxidantů. Tyto antioxidanty pravděpodobně stojí za převážnou částí léčivých účinků červeného vína. Jelikož snižují poškození organismu a buněk oxidačním stresem a mohou nás také chránit před kardiovaskulárními onemocněními a rakovinou. Antioxidanty obsažené v červeném víně také pomáhají například bojovat se záněty, nadměrnou srážlivostí krve a také snižují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění a rakoviny.

Je také známý medicínský úkaz zvaný „Francouzský paradox“. Francouzi si totiž potrpí na tučné jídlo, ale k němu si pokaždé dají sklenku červeného vína, čímž snižují cholesterol v krvi. Francouzi všeobecně mají nejnižší množství cholesterolu v krvi.

 

Negativní účinky na zdraví

Bohužel při nadměrné konzumaci vína, na nás mohou dopadnout i některé neblahé účinky spojené s pitím alkoholu. Například:

1) Závislost na alkoholu: Pravidelná konzumace alkoholu se vám může vymknout z rukou a vést ke vzniku závislosti.

2) Cirhóza jater: již při pravidelné denní konzumaci více než 30 gramů alkoholu (cca 2 – 3 skleničky červeného vína) se zvyšuje riziko vzniku jaterních onemocnění. Poslední stadium onemocnění jater neboli cirhóza je dokonce životu nebezpečná.

3) Zvýšení rizika vzniku deprese: u lidí, kteří nadměrně konzumují alkohol, dochází k významnému nárůstu rizika vzniku deprese než u lidí, kteří pijí s mírou nebo alkohol nepijí vůbec.

4) Přibývání na váze: červené víno obsahuje 2x více kalorií než pivo a slazené nealkoholické nápoje. Proto jeho nadměrná konzumace zvyšuje příjem kalorií a přispívá k přibývání na váze.

Když vše shrneme, tak pití červeného vína je prostě a jednoduše zdravé a patří k zdravému životnímu stylu, ale nesmíme to přehánět, stejně tak se to má se vším dobrým. Všeho moc – škodí.

Abyste si kvalitní červené vínko mohli rychle a efektivně otevřít pořiďte si speciální otvírák od Oravy WO-7. S tímto luxusním otvírákem ušetříte čas, protože otevření vína bude trvat jen pár vteřin. Elektrickým otvírákem na víno WO-7 odstraníte korek z láhve elegantně a bez jakékoliv námahy. Při provozu je vývrtka osvětlena modrou LED diodou. Otvírák je vyroben z vysoce kvalitních materiálů a má atraktivní design, díky čemuž ho můžete pořídit i jako atraktivní i praktický dárek.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno