Chcete-li si však pitný režim zpestřit, pak jsou dobrou volbou také bylinné čaje, ačkoli ty často vnímáme spíš jako podpůrné prostředky, které nám mají pomoci při řešení nejrůznějších zdravotních problémů.
Každá bylinka je specifická, a tak zabírá na něco jiného, jedna pomáhá při vyrážce, druhá při ekzému, třetí si poradí s akné, další je užitečná při bolestech hlavy, žaludečních potížích nebo při nachlazení. Konzumace bylinných čajů je ale vhodná také jako součást prevence.
Patrně nejznámější je pro své léčebné a pročišťující účinky kopřivový čaj. Ten našemu organismu prospěje komplexně – podporuje krvetvorbu, čistí krev, využívá se při problémech s močovými cestami, doporučuje se i kojícím matkám díky jeho pozitivnímu vlivu na laktaci. Je to zkrátka takový všelék, který „opraví“ v našem těle prakticky cokoli. Nespočet využití v domácí medicíně má také rakytníkový čaj, který ale bohužel mezi lidmi není příliš rozšířený. Což je škoda, protože jeho účinky jsou prověřeny mnoha generacemi.
Skvělé jsou v létě pro svou neodolatelnou chuť také kvalitní ovocné čaje, které mají své pevné místo v pitném režimu nejen mezi milovníky sladších nápojů. I když je nemůžeme považovat za čaje v pravém smyslu slova – nevyrábějí se totiž z čajovníku, ale z čerstvého ovoce a bylin – rozhodně je nelze považovat za pouhou náhražku. Obsahují totiž širokou škálu vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. V podstatě se jedná o pečený čaj, který znaly už naše prababičky. Pít ho můžete teplý nebo studený, vhodný je pro malé děti, těhotné i kojící ženy, neobsahuje totiž kofein. Skvěle chutnají samy o sobě, takže je není nutné nijak doslazovat. Jedním z nejoblíbenějších je pečený čaj z jablek, vybírat však můžete z rozmanitých ovocných příchutí. Tak, zkoušejte a objevujte.