Léto se chýlí ke konci a nás čeká návrat do pracovního procesu. Aby se nám lépe vracelo do práce, měli bychom začít podporovat svůj mozek, trochu ho potrénovat a také mu dodat energii.

Mozek je nejsložitější orgán, který je řídícím centrem lidského těla. Plně rozvinutý mozek obsahuje asi 100 miliard mozkových buněk, tento počet je dán geneticky a již se nemění. Co se ale mění je počet propojení mezi jednotlivými buňkami, takzvaných synapsí, které vytvářejí velmi složitou síť přenášející informace. Každá mozková buňka je schopna vytvořit až 15 000 propojení a je jen na nás, jak mozkové buňky využijeme a jakou si vytvoříme mozkovou kapacitu. Pro mozek toho totiž můžeme udělat hodně.

Co se týká dovedností, mozek se nejsnadněji a nejrychleji učí v období mezi 3. a 10. rokem, na plné obrátky ale jede v období od 12- ti do 25- ti let. Pak už jej dokážeme ovlivnit jen zhruba v 5 %. Právě proto je velice důležité podněcovat mozek k činnosti, poskytovat mu dostatek informací, vjemů a možností, jak trénovat. A jak na to? Jednoduše je potřeba se učit novým věcem. Ať už se jedná o texty písniček, básniček, hraní na hudební nástroje, učení se cizí jazyky nebo práce s novými technologiemi. Mozek zkrátka nesmí zahálet. Je důležité vyvarovat se stereotypům, které nechávají mozek lenivět. I takové banality, jako je změna ruky, ve které držíte zubní kartáček nebo že si zkusíte napsat pár slov druhou rukou, probudí mozek k činnosti a k vytvoření dalších neuronových spojení. Ideální je také luštění křížovek, čtení na hlas nebo stavění objektů ze stavebnice. Ano, i pro dospělého člověka je to skvělá věc, při které můžeme zapojit jiné myšlenkové pochody, než jsme zvyklí.

Jídlo pro mozek

Trénink ale není všechno, co lidský mozek potřebuje. Důležitá je i vyvážená zdravá strava, díky níž dokáže maximalizovat svůj výkon, paměť, ale i soustředění. Zvláště v období školní docházky, která je pro náročná jak po fyzické, tak po psychické stránce, je zapotřebí poskytnout mozku komplexní péči a podporu pro rozvoj.

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny: Vědecké studie prokázaly, že Omega 3 nenasycené mastné kyseliny působí pozitivně na vývoj a na činnost mozku. Pravidelný příjem Omega 3 může výrazně pomoci se soustředěním. Alespoň dvakrát týdně bychom si měli dopřát tučné mořské ryby, které jsou největším zdrojem Omega 3. V našich zeměpisných šířkách jsou ale na jídelníčku spíše sporadicky, a tak je dobré dodávat nenasycené mastné kyseliny také ve formě doplňků stravy.

Vitar Omega 3 1000 mg
Doplněk stravy obsahující rybí olej a vitamin E v měkkých želatinových kapslích.
Balení obsahuje 90 tablet
Cena: 179 Kč

 

Vitaminy skupiny B: Pro správnou činnost mozku jsou důležité vitaminy skupiny B, konkrétně vitamin B1, který je důležitý pro nervový a duševní vývoj, pro dobrou paměť a také koncentraci. Dále je to B6 a také B12, což je látka nezbytná pro chemické přenašeče nervových vzruchů, jež jsou zodpovědné za paměť, mentální jasnost, bdělost a stabilitu nálad. Do jídelníčku bychom proto měli zařadit potraviny bohaté na vitaminy skupiny B, jako jsou slunečnicová semínka, pšeničné klíčky, banány nebo například vejce a hovězí maso.

Vitar EKO B-komplex forte
Veganské kapsle se všemi 8 vitaminy skupiny B.
Balení obsahuje 60 kapslí
Cena: 99,90 Kč

 

Zinek: Dbát bychom měli také na přísun Zinku, jehož nedostatek se projevuje špatnou schopností soustředit se a také únavou. Skvělým zdrojem Zinku jsou různá semena, ořechy, luštěniny nebo celozrnné obiloviny.

Vitar Zinek 15 mg
Tablety obsahují organicky vázaný zinek, který je pro lidský organismus lépe vstřebatelný.
Balení: 90 tablet
Cena: 69 Kč

 

Vápník: Nepostradatelný pro nervové vzruchy je také vápník, především v kombinaci s vitaminem D, který zajišťuje jeho správné vstřebávání do organismu. Významným zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, brokolice, listová zelenina, mandle nebo například sója.

REVITAL Vitamin D3 Forte

Obsahuje vysoké množství vitaminu D3, který se účastní mnoha fyziologických procesů. Podílí se na regulaci hladiny vápníku v krvi, podporuje jeho vstřebávání, a kromě vlivu na kosti a zuby ovlivňuje správnou funkci svalů a imunitního systému.

Obsah: 90 tablet

Cena: 95Kč

 

Hořčík: Pro lepší soustředění je důležité dostatečné množství hořčíku. Jeho nedostatek se projevuje velkou únavou, zhoršenou pamětí a podílí se také na špatné náladě. Hořčík zařadíme do jídelníčku za pomoci mandlí, banánů, špenátu, ale obsažen je také v luštěninách a rybím mase.

MaxiVita Exclusive Hořčík

Aktivní látky hořčík a vitamin B6, které obsahují šumivé tablety MaxiVita Exclusive Hořčík, přispívají ke snížení únavy a vyčerpání.

Obsah: 20 šumivých tablet

Cena: 59,90 Kč

 

Nezhoršujme si paměť
Bohužel, často si sami svůj mozek zpomalujeme, aniž bychom si to uvědomili. Pozor bychom si měli dát na sladkosti, kofein, nezdravé tuky a samozřejmě alkohol. Zpomaluje nás ale i nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno