Televize patří mezi oblíbené způsoby trávení volného času. Kromě toho je také zdrojem zajímavých informací. Kde se tu vzala a jaká je její historie?
Od mechanického systému po barevnou televizi
Víte, že první pokusy o přenos obrazu se uskutečnily už v polovině 19. století? To se však ještě jednalo o mechanický systém přenosu prostřednictvím tzv. elektrického teleskopu. Počátek elektronických televizních přijímačů souvisí s vynálezem katodové trubice a snímací elektronky. 30. roky 20. století tak lze považovat za počátek televize v podobě, jak ji známe i dnes. Pravidelně vysílat se začalo v Berlíně už v roce 1935. BBC pak spustila své vysílání v listopadu 1936. Od té doby pochopitelně vývoj televize udělal velký pokrok.
Světlo světa spatřila také barevná televize – v 50. letech minulého století v USA. Zprvu se ale jednalo o ojedinělé vlaštovky, které si mohly dovolit jen movitější vrstvy. Až v 70. letech došlo k masivnějšímu používání barevné televize, která se pak stala běžným standardem. Ale tím vývoj televize neskončil.
Televize v době internetu
V současné době máme k dispozici několik vysílacích systémů, která nám zprostředkují televizní obraz. Základem je pozemní vysílání, ke kterému potřebujeme mít anténu. Optickým kabelovým rozvodem se šíří vysílání kabelové televize. Pro příjem satelitního vysílání se používá parabolická anténa.
A prostřednictvím internetu se šíří internetová televize, jež je velmi populární především mezi mladší generací i díky přidruženým službám. Výhodou je, že divák má před sebou řadu možností, jak si vysílání internetové televize přizpůsobit svým potřebám. Zvláště v rodinách s více členy je tento způsob vysílání praktický, protože každý si může ve svém notebooku pustit to, o co má zájem. Přitom by nikdo neměl zapomenout na zabezpečení svých přístupových hesel na internet, protože hackeři nespí. Vícefázové ověření dokáže ochránit před jejich útokem.