Máte doma malé děti a chcete se jim při učení naplno věnovat? Zjistěte, jak s nimi při učení mluvit a jak pro ně dělat předmět zajímavější.
Jak při učení s dětmi mluvit
Pokud se pustíte do vysvětlování určité látky, měli byste slova vždy přizpůsobit věku vašeho dítěte. Při využívání nevhodné slovní zásoby vám dítě bude jen stěží rozumět a v probírané látce se může začít rychle ztrácet.
Snažte se nepoužívat cizí slova ani složité termíny. Volte vyjadřovací prostředky s ohledem na úroveň vašeho dítěte. Mnoho učitelů se shoduje v tom, že některé učebnice nejsou napsány jazykem vhodným pro děti. Snažte se proto probíranou látku ratolestem sdělit svými slovy. Pamatujte na to, že malé děti se mohou začít v učivu ztrácet již po přečtení prvních dvou vět.
TIP: Trápí vaše dítě problémy s domácími úkoly a nevíte si rady? Využijte individuální doučování.
Jak udělat předmět pro děti zajímavější
Při učení s dětmi je velmi důležitá názornost. Snažte se předmět svým nejmenším co nejvíce přiblížit a ukažte jim konkrétní propojení látky s životem. V některých případech nemusí být učebnice dostatečně názorná. Vezměte si proto na pomoc encyklopedii, věci ve vašem okolí nebo internet.
V rámci vzdělávání může být také přínosná obyčejná procházka. Při procházce přírodou se můžete učit pojmenovávat jednotlivé rostliny, stromy nebo sledovat, jak se příroda v průběhu celého roku mění.
Pamatujte také na to, abyste dítěti dali dostatek prostoru, aby si mohlo jednotlivé věci osahat a vyzkoušet. Veďte své ratolesti k tomu, aby samy přišly na to, jak získané informace fungují v běžném životě.
Více informací ze světa vzdělávání najdete na www.basic.cz.