Naučte se říkat ne

Jestliže máte pocit, že seznam vašich „povinností“ dalece převyšuje rámec 24 hodin a potřebovaly byste víc, je na čase ubrat. Ne všechno musíte zvládnout vy. Určitá část péče o domácnost by se dala převést na partnera či manžela – vždyť vy stejně jako on chodíte do práce a přispíváte do rodinného rozpočtu, proč se tedy o domácí práce nepodělit? To stejné platí o dětech. Pokud jsou dostatečně staré, proč je nenaučit třeba nachystat si svačinu do školy samostatně? Proč je nezapojit do domácích prací, které už zvládnou? Uvidíte, že když se zapojí celá rodina, vám se uleví. A vést děti k samostatnosti jistě do budoucna oceníte jak vy, tak i vaše děti.

Naučit se „říkat ne“ platí i pro záležitosti mimo domácnost. Pomáhat svým přátelům či bližním je krásné, avšak pokud víte, že stěží zvládáte vlastní povinnosti, nebojte se dotyčnému vysvětlit svou aktuální situaci a pomoc odmítnout, či navrhnout pro vás přijatelnější a časově schůdnější alternativu pomoci.

 

I vy máte právo na svůj život

To, že jste manželka či máma, automaticky neznamená, že se vzdáváte svého života, přátel či koníčků a zbytek svého života a veškerého volného času musíte obětovat rodině. To je totiž jistá cesta k pocitům deprese a tzv. syndromu vyhoření. Co to v praxi znamená? Ulevte si někdy a místo stání u plotny večeri prostě objednejte. Jste bez nálady? Poproste partnera, ať večer pohlídá děti a vyražte si s kamarádkami na kvalitní sypaný čaj do čajovny nebo šálek dobré kávy, ať už zrnkové či mleté ve vaší oblíbené kavárně. Přesuňte mytí nádobí na druhý den a raději si otevřete knihu a čtěte. Skvělou rekvizitou pro příjemně strávené odpoledne je také dobrá káva, třeba z vašeho domácího kávovaru. Jste unavená? Zajděte si do wellness a nechte se opečovávat. Myslete i na sebe. Kvůli jednomu plnému dřezu či nevyžehlenému prádlu váš rodinný život žádnou újmu jistě neutrpí. Ovšem kvůli vystresované, podrážděné a nešťastné ženě by mohl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno