Odpovědi na dotazy připravila Irena Kovářová, specialista v oblasti vlhkosti a plísní v domech a bytech a brand manager značky Ceresit – Henkel

„V rohu okna se mi objevila plíseň. Na zdi je už divný šedivý flek a roste. Jak se toho zbavím?“

Nejdřív je důležité zničit plíseň a pak jí vytvořit takové podmínky, aby se nevracela. Na začátek doporučuji použít sprej Ceresit Stop Plísni All in One. Stačí jej nastříkat na skvrnu a okolí, nechat působit a pak setřít mokrým hadříkem. Druhý krok je ovšem vytvoření takového prostředí, kde se plísně nebudou tvořit. Plísně mají rády vlhko, proto je potřeba udržovat vlhkost na optimální úrovni. K tomu stačí nainstalovat Ceresit STOP VLHKOSTI, který pohlcuje nadměrnou vlhkost. Toto by mělo stačit. Pomůže také nechat malinký prostor mezi nábytkem a zdí, prostor tak může lépe dýchat.

„Máme docela vlhký byt ve starém činžáku. Používáme pohlcovače. Ale nyní, kdy s malou peru skoro každý den, se situace trochu zhoršila a mám pocit, že prádlo je pořád takové jako nedosušené. Nemáte nějaký dobrý tip?“

Prádlo, které není úplně doschlé ve skříni samo nedoschne. Kolega měl ale podobný problém, když se mu narodil syn. Vyřešil to trochu kuriózně, dal pod sušák pohlcovač vlhkosti a prý to opravdu bylo znát, i doba sušení se zkrátila. Druhá možnost je použít do skříně sáčky, které pohlcují vlhkost. Absorpční sáčky Ceresit STOP VLHKOSTI pohltí vlhkost ve skříni a tím bude prádlo voňavější a sušší.

 „Každý rok zažíváme to stejné. S jarem, sotva se trošku oteplí, vyrážíme na naši chatu na Sázavě. Když tam vejdu, cítím všude zatuchlinu. Musím vše vyprat, vyvětrat, a stejně když se co týden vracíme, pořád mám pocit, že to tam tak divně páchne. Myslíte si, že to je způsobené vlhkostí?“

Předpokládám, že se v chatě přes zimu netopí. Nejspíše se vám zde drží více vlhkosti a ta pak má za následek zatuchlý vzduch a případně plísně. Pomůže razantní větrání. Když přijedete po delší době, pořádně vyvětrejte, nenechávejte v chatě lůžkoviny, ručníky ani další oblečení. Dlouho nevětraný a chladný prostor bohužel vytváří ideální prostředí s větší vlhkostí, kde se rády množí plísně. Pomůžete tomu použitím některého z pohlcovačů vlhkosti. Ideální je nainstalovat jej před zimou, než chatu zazimujete. Nemusíte se obávat, pohlcovače Ceresit Stop Vlhkosti Aero 360 pracují bez elektrické energie i v době, kdy na chatě nejste. Nyní s nadcházejícím jarem je můžete naistalovat, když budete na pracovní týden odjíždět do města, budou pracovat samy. Když byste ale nalezla např. v rozích nebo za skříněmi plíseň, je potřeba ji nejprve zničit. Pomůže např. sprej Ceresit Stop Plísni All in One.

„V koupelně máme pořád orosená zrcadla a je tu takový těžký vzduch, čím to je?“

 Tento jev je velmi rozšířený zejména v koupelně. Když se sprchujete, koupete, perete prádlo, sušíte jej nebo žehlíte, dostává se voda do vzduchu, ta se pak sráží na hladkých chladných plochách jako je zrcadlo. Doporučuji po každém sprchování, nebo podobné činnosti ihned vyvětrat – pustit větrák naplno, nebo otevřít okno. Je potřebné, aby se vzduch vyměnil. Když to nedostačuje, nebo to není možné, pak použijte speciální pohlcovač Ceresit Stop Vlhkosti Aero Kopelna – je vytvořen tak, aby pomáhal udržovat vlhkost na optimální úrovni.

„Chci se zeptat, jak poznám, že máme doma vyšší vlhkost. Slyšela jsem, že může způsobovat vážná onemocnění?“

Můžete si vlhkoměrem vlhkost ve vzduchu změřit. Optimální je okolo 45–65 %, nižší znamená suchý vzduch, vyšší příliš vlhkosti. Oba extrémy jsou špatné. Nemusíte ale kupovat vlhkoměr, existují testery, které vám jednorázově ukážou, jak je na tom vaše domácnost. Některé projevy vyšší vlhkosti můžete pozorovat i sama. Klasickým příkladem jsou rosící se okna nebo zrcadla.

 „Proč se na některých místech tvoří plíseň?“

Plísně milují vlhkost. V suchém prostředí se nemnoží a nerostou. Potřebují ke svému životu vyšší vlhkost. Proto jestliže se jich chcete zbavit a udržet místnosti bez plísní, je nutné zajistit optimální vzdušnou vlhkost, aby se plísně nemnožily. Pomůže časté nárazové větrání, nebo použití pohlcovačů vlhkosti.

„Používám Ceresit do koupelny, docela funguje, jen se chci zeptat na jednu věc. Vaše tablety mají takový divný tvar s otvorem uprostřed, proč? Nebylo by lepší tam dát více těch krystalů a mít je plné, že by více vydržely.“

Naše tablety do pohlcovačů mají uvnitř otvor a drážky záměrně. Takto proudí vlhký vzduch okolo a skrz tabletu a tím se rychleji a lépe dostává ke krystalům, které jej nasají. Zlepšuje to účinnost a rychlost odvlhčování.

„Nedávno jsem si nechal změřit vlhkost vzduchu v ložnici a překvapilo mě, že byla okolo 72 %. Nerozumím tomu, jak je to možné?“

Vyšší vlhkost vzduchu v ložnici může vznikat z několika důvodů. Ložnice je místnost, kde méně topíme, aby se nám lépe spalo. Nevětráme zde tak často, protože většinu dne jsme jinde. Při spaní se potíme, a i dýcháním dostáváme do vzduchu dostatek vody. Díky tomu, že některé ložnice jsou menší, může se tedy stát, že těmito činnostmi se pak zvedá vlhkost ve vzduchu.

„Jak dlouho vydrží tableta ve vašem Ceresitu? Když dojde, musím si pak koupit celý nový?“

Tablety Ceresit vydrží 2-3 měsíce podle míry vlhkosti a rozlohy místnosti. Když se tableta rozpustí, jednoduše zakoupit náhradní. Samotný přístroj vám zůstane, pouze pořídíte náhradní tabletu.

„I když máme relativně novou koupelnu, není ani rok stará, máme spáry okolo sprcháče zašedlé. Ať drhnu, jak drhnu, nejde to. Asi jsou to plísně že?“

Zašedlá či dokonce začernalá místa okolo vany, sprchového koutu nebo umyvadla způsobují plísně.  Když se dostanou do silikonu, nepomůže sebelepší drhnutí. Prostě jsou již uvnitř. Přesto mám tip. Díky Ceresitu Re-New velmi snadno překryjete původní silikon. Má protiplísňové účinky, a tak pomáhá zamezovat růstu plísní. Tato úprava trvá jen pár minut a zvládne jí každý. Spáry pak budou bez poskvrnky.

Chcete vědět více o vlhkosti a jak na ni? Více naleznete na www.stop-vlhkosti.cz

Nebo můžete zakoupit zde https://www.alza.cz/search.htm?exps=ceresit+stop+vlhkosti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno