Správně zvolená posilovací věž může leckdy v domácnosti nahradit téměř celou komerční posilovnu. Jedná se o multifunkční fitness stroj, který není vůbec náročný na servis, disponuje dlouho životností a neobsahuje ani žádnou elektroniku. Tento posilovací stroj kombinuje kladku, adaptéry pro posílení nohou a bench-press.
Typy věží
Prvním typem posilovací věže je takzvaná kombinovaná věž. Ta bývá nejčastěji konstruována tak, že kromě možnosti komplexního posilování celého těla umožňuje také cvičit s vlastní vahou. Mechanismus je vyvinut k používání činek a nejrůznějšího závaží. Nabízí boční, horní a dolní kladky i adaptér na nohy. Dalším typem jsou bench-pressové věže, které jsou primárně určené k posílení hrudních a prsních svalů a taktéž k procvičení bicepsů a trapézových svalů.
Bench-pressové věže s kladkou se pyšní možností posílení celého těla. Kladku je možné dále modifikovat, a otevřít si tak dveře k celé řadě dalších cviků. Posilovací věž na nohy zase dle svého zřetelného názvu slouží pouze k posilování nohou. Ani zde si však nemusíte vystačit jen se základní verzí, dokoupit si můžete také speciální adaptér či zvolit jinou formu konfigurace.
Nosnost
Jedním z nejdůležitějších parametrů je nosnost, která bývá zpravidla rozdělena do tří úrovní. První se pohybuje do 120, respektive 130 kilogramů. Většina robustnějších posilovacích věží však spadá spíše do druhé kategorie, která končí na hranici čítají 160 kilogramů. Taková váha už umožňuje cvičení s vlastní vahou či závažím. Posilovací věže, jejichž hmotnost přesahuje 160 kilogramů, jsou poté nejčastěji umístěny ve fitness centrech a jsou považovány za nejbytelnější.
Jakmile se budete rozhodovat, zda zvolit tu či onu posilovací věž, řiďte se vždy na základě vlastních preferencí. Klidně si sepište na papír, co od posilovacího stroje přesně očekáváte. To vám pomůže nejen s výběrem posilovací věže, ale i dalších strojů typu veslovacího trenažéru či stepperu.