Sortiment polštářů a peřin je v dnešní době opravdu rozmanitý a měl by tedy uspokojit i uživatele s náročnými požadavky.
Udělejte si jasno
Než se však pustíte do výběru, je nutné sledovat několik parametrů. Přikrývka s polštářem by kromě schopnosti přizpůsobit se teplotě v ložnici během roku a schopnosti odpuzovat vlhkost měla mít dostatečnou velikost. Dále je u nich důležité, zda je přikrývka tenká nebo objemnější, měkká, teplá, lehká, hypoalergenní apod. Opomíjet byste neměli ani samotný materiál, ze kterého je polštář nebo přikrývka vyrobena.
Sledujte roční období
Při výběru polštáře s pokrývkou je dobré sledovat roční období. Pro chladnější měsíce (časné jaro, pozdní podzim a zima) doporučujeme vybírat mezi teplejšími peřinami, které hřejí, ale jsou zároveň lehké a prodyšné. Mezi vhodné materiály, které udržují teplo, patří vlna a mikrovlákno. Nejteplejší přikrývky mají náplň o hustotě 400 g/m2 či více.
V přechodném období (jaro a podzim) doporučujeme středně teplé peřiny, které jsou prodyšné a reagují na tělesnou teplotu. Během nejteplejšího období (pozdní jaro, léto a brzký podzim) je vhodný polštář s přikrývkou, který chladí a dodává pocit svěžesti. Přikrývka by měla mít tenkou vrstvu vláken (cca kolem 300 g/m2), aby byla vzdušná a prodyšná.
Výběr podle materiálu
Jak už bylo výše nastíněno, dnes je k dispozici široká škála polštářů a přikrývek, které jsou vyrobeny z přírodních i umělých materiálů. Mezi klasiku se řadí jednoznačně přikrývky a polštáře z peří, které jsou na trhu již odpradávna. Používaly je již naše prababičky. Tyto výrobky vytvářejí optimální podmínky pro odpočinek, avšak kvůli přítomnosti peří nejsou příliš vhodné pro alergiky.
Mezi další přírodní materiály se řadí ovčí vlna, jejíž hřejivé vlastnosti jsou známé už po celá tisíciletí. Ovčí vlna obsahuje keratin, přírodní bílkovinu a lanolin, které zjemňují naši pokožku a působí zároveň protizánětlivě. Mezi další výhody vlněných dek patří:
- přirozená schopnost izolovat tělo proti teplu a chladu
- absorpce vlhkosti
- blahodárný vliv na pokožku
Stejně jako je tomu u peří, tak i deky z ovčí vlny nejsou vůbec vhodné pro osoby trpící alergií na zvířecí srst a na roztoče.
Peřiny z umělých vláken
V posledních letech se tedy do popředí dostaly peřiny z umělých vláken, konkrétně přikrývky a polštáře z dutého vlákna, které je výborným tepelným izolátorem. To znamená, že si udržují skvěle teplo a tím dobře ohřejí uživatele. Ideální jsou také kvůli jejich snadné údržbu a vhodnosti pro alergiky.
Mezi další umělá vlákna se kromě dutého vlákna řadí kuličkové vlákno, které je stočené do malých kuliček. Jedná se o velmi častou výplň polštářů. Dále silikonizované vlákno, což je umělé vlákno obalené velmi tenkou vrstvou silikonu, nebo mikrovlákno, kterému se říká také vzdušné vlákno, protože je droboučké a velmi lehké.
Přednosti přikrývek a polštářů z umělých vláken:
- nižší pořizovací cena
- nesléhavé a anatomicky přizpůsobivé
- udržení nehybného vzduchu pod přikrývkou
Každý materiál má něco do sebe, peřiny z peří nebo umělých vláken mají podobné vlastnosti, takže při výběru záleží hlavně na vašich požadavcích, nárocích a prioritách, jaký materiál přikrývky a polštáře zvolíte, a který vám bude nejvíce vyhovovat.
Důležité jsou i centimetry
Někomu se to může zdát jako drobnost, ale velikost přikrývky a polštáře hraje důležitou roli. Za klasiku se považují u přikrývek rozměry 200×140 cm, na které mají ve většině domácností povlečení. Pokud si pořídíte jiný rozměr, pak počítejte s tím, že budete muset koupit i nové povlečení.
U polštářů se považuje za standard rozměr 90×70 cm. Na trhu se však objevují i jiné velikosti (např. 50×60 cm).