Přechod bývá obvykle zbytečným strašákem, který je opředený mnoha mýty a živený tou nejvydatnější stravou – vlastní nejistotou a obavami. Ačkoliv toto období dříve nebo později vypukne v životě každé ženy, není radno házet flintu do žita. Naštěstí jsou způsoby, jak můžete s nepříjemnými fyzickými i duševními příznaky úspěšně bojovat. Až vám menopauza zaťuká na dveře, buďte připravená.
Nikým nezvaná a nechtěná, přesto se jednoho dne přiřítí i k vám. Je to zkrátka přirozená biologická danost a nemá cenu tomu vzdorovat. Schopnosti moderní estetické medicíny a vymoženosti kosmetického průmyslu sice zvládnou ledacos, ale nejsou všemocné. Čas zastavit nesvedou. Lépe uděláte, když stejnou energii, kterou byste spotřebovala zaobíráním se různými všeobecnými „pravdami“, vynaložíte na to, abyste byla vyškolená a věděla, co se s vaším tělem děje. Nebudete tak bezhlavě propadat panikám, že život je u konce a nic krásného vás už nečeká. Klimakterium, jak se také doba přechodu nazývá, přichází zpravidla okolo 50. roku, pouza zřídka i dříve, a z hlediska přírody signalizuje, že pohlavní zralost ženského těla dosáhla svého vrcholu. Vaječníky postupně přestávají produkovat nová vajíčka a s tím slábne také pravidelné menstruační krvácení, a to až do kompletního vymizení. S kolísající hladinou ženských hormonů slábne celková aktivita organismu.
Jak vůbec zjistit, že jste vstoupila do této nevyhnutelné životní fáze? Zbystřete, jestli menstruujete nepravidelně a stále s menší intenzitou. K tomu trpíte v poslední době náhlými návaly horka, potíte se více než normálně, jste podrážděná, míváte deprese nebo na sobě pociťujete časté výkyvy nálad? Pak je zřejmé, že u vás toto nechvalně proslulé období právě začalo. Objednejte se ke svému gynekologovi na prohlídku. Ten vám může na základě odebraného vzorku krve změřit hladinu hormonů, a tím potvrdit, jestli je tomu opravdu tak.
Využijte sílu přírody
Tradiční lékařství pochopitelně nabízí možnost podstoupit léčbu v podobě hormonální terapie. Ta dokáže vyrovnat nerovnováhu doplňováním umělých hormonů, a tím ztlumit negativní skutečnosti. Má to však svá úskalí – poraďte se svým lékařem a informujte se o případných rizikách. Nejčastěji se mluví o nárůstu hmotnosti nebo vousů, vedou se i konverzace o nevhodnosti této metody pro ženy, v jejichž rodině se vyskytla rakovina prsu.
Nemusíte si ale hned zanášet tělo nevhodnou chemií, ať už vám lékaři budou radit cokoli. Dobrou zprávou je, že existují i nehormonální preparáty na rostlinné bázi. Využívají intenzitu bylin a blahodárných rostlin, která dokáží atraktivně potlačit nepříjemné příznaky. Vyrábí je například Schwabe, německý farmakologický producent, který vyrábí moderní přírodní léky už více než 140 let. Přípravek se nazývá Menofem a je dostupný i na českém trhu.
Brzy oslavíte padesáté narozeniny a zatím se jen klimakterických potíží strachujete dopředu? Hlavně nepanikařte – začátek, průběh i konec je velice individuální. Skutečně není pravidlem, že se z ženy vlivem přechodu stává sedmihlavá saň, neurotická a nevyzpytatelná. Některé na sobě sotva pocítí, že jejich tělo prochází touto důležitou změnou, na jiné mohou průvodní znaky menopauzy dopadat intenzivněji. Avšak ani v tomto případě to nemusí být tak nepřekonatelné. Stačí si vědět rady, dopředu proto zmapujte veškeré možnosti, jež se vám naskýtají.