Když se řekne funkcionalismus, spousta lidí si na prvním místě vybaví vilu Tugendhat. Zajímá vás, jak to vypadá uvnitř a jaké zajímavé materiály byste v ní našli?
3 patra plná moderní architektury
Vila Tugendhat se nachází v Brně, konkrétně v městské části Černá pole. Celkem se přitom skládá ze 3 pater. V horním patře se nachází přijímací hala, dva dětské pokoje, pokoj vychovatelky a oddělené ložnice původních majitelů. Zároveň je jeho součástí velká terasa. V jednotlivých místnostech přitom můžete obdivovat funkcionalistická svítidla.
Prostřední patro v minulosti sloužilo jako reprezentativní a obytná část. Volný prostor zde rozdělují závěsy. Zajímavým prvkem je však například onyxová příčka, která má za úkol oddělovat pracovní prostor od obývacího. Součástí tohoto patra je i zimní zahrada.
Spodní patro bylo vyhrazeno pro služebnictvo a nacházelo se zde veškeré technické zázemí, jako je například kotelna, strojovna a další prvky.
Architekt si zakládal na ušlechtilých materiálech
Za architektonickým návrhem vily stojí německý architekt Ludwig van der Rohe, který jej vypracoval v roce 1928.
Při tvorbě samotného návrhu si přitom zakládal na použití ušlechtilých materiálů. V případě nosného systému tak například zvolil ocelový skelet s výplňovým zdivem. Jednotlivé nosné sloupy jsou zhotoveny z německé oceli, která byla použita i v případě rámů veškerých oken a dveří.
Pokud bychom se podívali na kamenné prvky, stál by rozhodně za zmínku italský téměř bílý travertin, který se použil například na parapetu a soklech horní terasy, ale i na podlaze vstupní haly.
Pravděpodobně nejzajímavějším prvkem interiéru je již zmíněná onyxová příčka. Tato hornina byla vytěžena v pohoří Atlas. Je přitom částečně průsvitná a když na ni dopadají paprsky zapadajícího slunce, na zadní straně rudě září.
Ve vile Tugendhat však najdete i zajímavé dřevěné materiály. Ve většině případů se přitom jedná o exotické dřeviny pocházející z jihovýchodní Asie.
Více informací ze světa starožitných svítidel najdete na www.starozitnasvitidla.cz.