Angličtina vládne světu a bez znalosti tohoto jazyka se dnes nikdo neobejde v práci ani v soukromém životě. Kdy s výukou cizího jazyka? Lingvisté i pedagogové jsou zajedno – hned. U dětí pak platí, že se mohou věnovat angličtině okamžitě po narození, protože stejnou formou se učí nejmenší i v bilingvních rodinách. Jakým způsobem se učí batolata a později předškoláci? Proč je důležité tyto postupné krůčky ve vzdělávání nevynechat, byť mohou mnozí namítat, že je zbytečné učit děti další jazyk, když ještě pořádně nemluví a neumí psát?

Inspirace v bilingvismu

Jak se učí děti rodičů, kteří mají odlišné mateřské jazyky? Snadno, rodiče na ně mluví a sdílejí s nimi své pocity v dané řeči a děti odposlouchávají intonaci, výrazy a jednotlivá slova, aby později začaly tvořit věty. Už v předškolním věku děti zvládají používat jazyky podle toho, s kým právě mluví. To samé lze aplikovat i v běžných rodinách, stačí při určitých činnostech, jako je koupání nebo příprava jídla, s potomkem komunikovat anglicky. Přirozený způsob je nejsnazší metodou, která existuje.

Písničky, hry, obrázky

Ne každý rodič si troufne na dítě mluvit anglicky, v tom případě je vhodnější zvolit jazykovou školu, ve které učí podle populární metodologie Wattsenglish. Jejím tvůrcem je Brit Steve Watts, který žije dlouhodobě v České republice. Při výuce angličtiny pro nejmenší, zkušení lektoři využívají několika principů, přičemž základem je přirozenost. Děti se učí v malých skupinkách, během lekcí nesedí v lavicích, ale jsou v pohybu nebo sedí na koberci. Zpívají, hrají si nebo používají obrázkové karty, současně využívají učebnici a pracovní sešit WOW!, ve kterých se objevuje nejen Steve, ale také jeho kamarádka vrána Maggie.

Přízvuk i základní gramatické jevy

„Neumí ani psát, je to vyhazování peněz.“ Tento argument je mezi rodiči a prarodiči rozšířený, ale není podložený žádnými důkazy. Naopak, děti si poslechem osvojí základní komunikační znalosti a přízvuk, zbaví se ostychu z mluvení. Současně se krůček po krůčku zdokonalí v používání základních gramatických jevů a obohatí svou slovní zásobou. Důležité je ale každodenně pár minut získané znalosti opakovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno